Srážka se zvěří

srazka

Za poslední roky došlo k výraznému nárůstu střetů automobilistů se zvěří. Pojišťovny oznámily, že v roce 2008 bylo nahlášeno 1,2 milionu nehod s účastí zvěře. To představuje nárůst téměř o 15 procent za posledních 5 let. Například v Pensylvánii lze očekávat, že 1 z 86 řidičů se srazí ze zvěří.

Nejen, že není příjemné smrtelně zranit zvíře na silnici, ale také to není šetrné k životnímu prostředí. Po nehodě také budete potřebovat opravit auto, nebo si pořídit nové. Mnohem závažnější je však, že během těchto nehod může dojít k vážnému zranění, případně smrti.  Od roku 1993 zahynulo při těchto nehodách 227 lidí ve státě Texas, 123 ve Wisconsinu a 112 v Pensylvánii.
Nikdo tyto střety nevyhledává, ale jak jim zabránit? Nehody se stávají a není pochyb, že v řadě případů zcela nepředvídatelné. Pro začátek stačí dodržovat rychlostní limit, minimalizovat noční jízdy, neřídit pokud je člověk ospalý a mít oči na silnici. Nejdůležitější je však naučit se myslet jako zvíře.

Myslete jako zvíře

Mick Farmer, britský vojenský veterán a certifikovaný policejní instruktor řízení, má mimořádně zajímavý pohled na to, jak snížit počet nehod se zvěří. Říká, že když uvidíme přecházející zvíře, měli bychom auto obrátit směrem, odkud zvíře přišlo.

Proč? No, prostě proto, že zvířata obecně nechodí pozpátku. Člověk, když například vejde do silnice, kde je nebezpečný provoz, tak couvne zpět. Zvířata se však nechovají stejně. Když zvíře cítí nebezpečí, jeho první reakce je obvykle pokračovat po cestě, ale jen mnohem rychleji.

Takže kdykoli narazíte na zvíře na silnici a nemůžete včas zastavit, snažte se odklonit auto ve směru, odkud zvíře přišlo. Samozřejmě si musíte být vědomi provozu kolem vás. Nikdy však neměňte směr před projíždějícím autem. Nikdy také prudce nezastavujte, je-li za vámi další auto.

Je nemožné zabránit všem střetů automobilů se zvířaty, ale budete-li se držet výše uvedených rad, je možné zabránit polovině z nich.

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://auto.howstuffworks.com/car-driving-safety/accidents-hazardous-conditions/reduce-chances-hitting-animal1.htm

 

Komentáře

  • Má to háček, zvířata většinou nepřechází sama a tak se může stát, že se vyhnete a vynoří se další.

  • Ta kočka jen spí.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení