Ano, jistá říkanka či popěvek říká, že blecha je tvor otužilý, v zimě skáče v košili, ale jistě ji lze nalézt i v kožichu, zejména zvířecích miláčků, o které páníček tak nedbá. Zejména nyní na jaře je dobré psy a kočky odblešit, ale i odčervit!

Psí výkaly hemžící pohybujícími se články tasemnic je vidět, pravda, již velmi zřídka, neboť chovatelé většinou dbají na pravidelné odčervování svých miláčků. Tzv. sáňkující psy však lze přece čas od času zahlédnout. Je vhodné upozornit na to, že pes může být hostitelem tasemnice bezbranné či hráškové, které může mít i člověk.

Často mohou psi a kočky mít také škrkavky, které pouhým okem v trusu vidět nelze, zvíře totiž vylučuje jen jejich mikroskopická vajíčka. Proto lze doporučit odčervovat zvířata pravidelně dvakrát ročně a je-li v rodině malé dítě, tak jednou za čtvrt roku.

Základní prevencí pro děti pak jsou dostatečné hygienické návyky.

Pravidelné odčervování by tedy mělo být samozřejmostí, a to nejen psů, ale i doma chovaných koček, a zejména nyní na jaře, aby se pak další odčervení opakovalo na podzim.

Při jakýchkoli problémech se zvířaty, či při jakémkoli nepřirozeném chování, tj. i při objevivším se „sáňkování“, neudělá chovatel chybu, když navštíví soukromého veterinárního lékaře. Může jít o ucpání žlázek okolo konečníků, ale také o „začervení“.

Autor: Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR