Ano, lékaři sice doporučují omezit sprchování a koupání v horké vodě, neboť má negativní vliv na imunitu organismu a na mužskou plodnost, ale v tomto článku chceme upozornit na jiný problém, který s teplou vodou souvisí.

Pravidelná údržba je důležitá

Pokud máte doma kvalitní a úsporný lokální ohřev vody, pak samozřejmě děláte dobře. Ovšem pozor na pravidelnou údržbu zásobníku teplé vody. Tomu je potřeba věnovat dostatečnou péči už během jeho výběru. Vyberete-li nekvalitní, budou se vám v něm množit nežádoucí bakterie. Tyto bakterie nejen, že budou zhoršovat kvalitu vody, která může i zapáchat, ale mohou představovat i zdravotní riziko. Jak tedy se něčemu takovému bránit?

Legionelly mají rády teplo

Ve vašem bojleru či zásobníku přitom nemusí čekat jen tak ledajaké bakterie. Usazeniny a teplá voda jsou přímo živnou půdou pro zárodky legionelly. Tedy velmi zákeřného a rovněž velmi nebezpečného onemocnění, které způsobuje velmi vážné zápaly plic, které bohužel mnohdy končí smrtí. Je proto nutné pravidelně zásobník vypustit a usazeniny odstranit. Lepší variantou jsou samozřejmě kvalitnější zásobníky a bojlery, které jsou na vnitřních stranách vybaveny speciální úpravou proti tvorbě usazenin. I zde však budete muset jednou za čas zásobník vypustit a provést očistu.

K čištění stačí voda

Dobré je také jednou za čas pustit do ohřívače teplejší vodu, než obvykle. Většina bakterií by měla být zahubena již někde kolem teploty 70 stupňů celsia. Stačí tak jednou za půl roku trochu zvýšit teplotu a pak vybrat usazeniny a mělo by být po problému. Pokud si chcete být dostatečně jisti, že váš bojler či zásobník neobsahuje nic škodlivého, můžete pro jeho vyčištění použit i některý z komerčních antibakteriálních přípravků. Pak však nádržku pečlivě vypláchněte.

J. H.