Asi nikdo z nás neuklízí zrovna s velikým nadšením. Ovšem jednou za čas je přece jen potřeba domov trochu „zkulturnit“. V drogeriích lze najít nepřeberné množství různých čisticích prostředků, které nám s úklidem pomohou.

Vybrat si ten správný je někdy velice obtížné.

Volbu nám navíc ztěžují výrobci, kteří nás několikrát denně prostřednictvím reklam přesvědčují, že ten jejich výrobek je nejlepší, nejlépe voní a vlastně uklízí sám. Dnes už je samozřejmostí, že si na výrobku můžete přečíst: „Zabíjí až 99 % bakterií“.

Je to vůbec možné? Ano je to možné, ale za cenu používání i dosti agresivních a pro lidské zdraví ne zrovna příznivých chemikálií.  Otázka by měla znít jinak – je to vůbec nutné? Je opravdu nutné, aby prostředek na mytí zlikvidoval všechny bakterie?

Nutné je pravidelně uklízet, ale v žádném případě ne dezinfekčními prostředky. Náš domov přece není operační sál! Tyto prostředky jsou škodlivé nejen pro ty z lidského pohledu „zlé“ bakterie, ale i pro člověka samotného a domácí zvířata.

Náš organizmus se navíc kontaktem s bakteriemi otužuje. Jestliže je s nimi v kontaktu, když se vyskytují v menší míře, dokáže pak těmto bakteriím lépe vzdorovat v okamžiku, kdy je vystaven plnému ataku.

Pokud budeme žít dlouhodobě ve sterilním prostředí, organizmus si při styku s bakteriemi nebude vědět rady a to platí nejen u bakterií způsobujících závažné onemocnění. Samozřejmě všeho s mírou. Bakterie se musí udržovat v jistém rozumném množství. K tomu ovšem plně postačí nechemické přípravky.

Pár rad na závěr

  • K úklidu umyvadel, van a WC stačí jemná abrazivní látka
  • K odstranění vodních usazenin postačí zředěná kyselina octová, či citrónová. Jdou koupit v drogériích. Používají se pro potravinářské účely a zředěné nejsou nebezpečné
  • Koberce pravidelně luxujte
  • Skvrny z koberců jdou dobře odstranit octovou vodou
  • Nábytek stačí otřít vlhkou mikrovláknovou utěrkou
  • Okna stačí setřít mokrým hadříkem a gumovou stěrkou

J. H.