Srovnání hypoték je v současnosti populární možnost, kterou klienti rádi využívají před tím, než se pro některou z hypoték rozhodnou. V první řadě sice většinou hraje roli, u které banky už klienti využívají nějaké služby, nebo třeba mají úvěr, protože tam obvykle mají největší možnost hypotéku získat bez velkých prostojů.

Ovšem to už dnes neplatí úplně do důsledku, zatímco některé banky vlivem krize nabídku hypotečních úvěrů zúžily a zpřísnily podmínky poskytování, jiné banky naopak vyjely s konkurenční nabídkou hypoték a přístupnějšími podmínkami, třeba i pro ty, kteří mohou bonitu dokládat obtížněji – například živnostníky nebo osoby se svobodným povoláním.

Srovnání hypoték na trhu se nám tak vyplatí téměř vždy, zvlášť pokud hledáme konkrétní produkt, například hypotéku stoprocentní, kterou zatímco některé banky už vyřadily ze své nabídky, nebo ji v nabídce ani nikdy neměly, jiné banky naopak nově zařadily v rámci konkurenčního boje, nebo patří tento produkt k jejich stěžejnímu portfoliu už pár let.

Co nás u srovnání hypoték obvykle nejvíce zajímá, je také úroková míra. Na tom záleží nejen, o kolik více hypotéku ve finále přeplatíme, ale odvíjí se od toho, i to jak vysoké měsíční splátky budeme mít. Další, co nás bude zajímat, je určitě maximální doba splatnosti hypotéky, opět platí, čím delší dobu nám banka umožní splácet, tím nižší měsíční splátky budeme mít.

Dále rozhodně budeme brát zřetel na potřebnou hodnotu zástavy, dobu fixace úrokové sazby (tj. za jakou dobu se nám nemůže úroková sazba změnit – obvykle se pohybuje mezi dvěma až pěti lety). Rozhodně bychom se měli zajímat o veškeré poplatky – za poskytnutí, vedení úvěru, a to i u refinancování hypotéky. Po sečtení zdánlivě nízkých částek totiž nakonec můžeme získat nezanedbatelnou sumu.