Anketa, ve které se volí strom s nejzajímavějším příběhem, má už svých dvanáct finalistů. Jsou jimi stromy z různých koutů České republiky, jež vybrala porota z cca 60ti došlých návrhů. Nominovat strom mohl kdokoliv. Pod návrhem jsou tak podepsáni jednotlivci i skupiny (školy, nadace, obce…). Nyní se bude až do 10. října hlasovat pro vítězný strom.

Nalezneme tu stromy téměř tisícileté, ale i mladší než jedno století. Nejhojněji je zastoupen náš národní strom – lípa (šestkrát), dále dub (třikrát), do užšího výběru se též dostala výše zmíněná hrušeň, dále kaštan a buk.

Součástí návrhu bylo vyprávění příběhu daného stromu, ten byl v některých případech nejen okýnkem do historie stromu, a jeho kraje či obce (například hrušeň v Lidicích), ale mnohdy i ryze osobním příběhem. Některá vyprávění jsou opředena pověstmi a legendami, jiná naopak založená na potenciální možnosti příběhu, založené na vlastní fantazii.

Hlavní myšlenkou soutěže je ukázat, jak příběhy spojují lidi a stromy, a pomoci zároveň přírodě. Výtěžek z ankety bude sloužit k financování potřebné výsadby dalších stromů a zajistí odborné ošetření stromu vítězného.

Dalším přínosem je i to, že se také ti, kteří se o přírodu nebo historii příliš nezajímají, mají možnost seznámit s výjimečnými stromy ve svém okolí, o nichž by se jinak třeba nedozvěděli. Zvlášť teď v letním období navíc galerie soutěžních stromů může být inspirací pro hledání výletního cíle, nejen pro cykloturistiku.

Anketu Strom roku pořádá nadace Partnerství, která na svých stránkách: http://www.nadacepartnerstvi.cz/ vedle základních informací o soutěžních stromech, ukazuje též průběžné výsledky ankety. Dozvíme se tu i jak hlasovat. Na výběr máme ze dvou možností – dárcovskou sms zprávou nebo pomocí hromadných hlasovacích archů.

Slavnostní vyhlášení proběhne na Den stromů, který se každoročně slaví 20. října, v období, kdy má většina stromů korunu z listí nejpestřejší.

Autor: Žaneta Pixová