TEST: Úsporné a tiché vysavače?

vysavac

Novinkou mezi vysavači jsou „zelené“ vysavače – mají až o několik set wattů nižší spotřebu elektřiny. Test prokázal, že tyto vysavače mají stejnou účinnost vysávání i zadržování prachu jako tradiční modely. Jejich nákupem lze ušetřit náklady za energii. Z 36 testovaných vysavačů se sáčkovou a bezsáčkovou technologií v cenovém rozpětí od 2100 do 17 500 Kč je 18 dobrých.

„Zelené“ vysavače představují novou generaci, která klade důraz na nižší spotřebu elektrické energie. Reklama na tyto výrobky jde opačným směrem než dosud – propaguje nižší příkon vysavače se zachováním schopnosti vysávání jako při vyšším příkonu. Výkon motoru vysavače není klíčovým kritériem pro kvalitu vysávání. Důležitá je konstrukce vysavače a zejména jeho hubice. Vysavače „eko“ s nižším příkonem se zařadily mezi nejlepší výrobky v testu z hlediska schopnosti odstraňování prachu a to i přesto, že měly příkon až o 1000 W nižší.

Na trhu se také objevují vysavače, které jsou velice tiché. Nejlepší vysavač v testu značky Electrolux byl zároveň nejtišší, jeho hlučnost dosáhla pouhých 61,5 dB. Hlučné jsou zpravidla levnější vysavače. Velmi hlučný byl vysavač české značky Concept, hladina hluku dosáhla 78,6 dB. Některé vysavače navíc při práci vydávají další nepříjemné rušivé zvuky. To byl problém zejména třech modelů vysavačů Moulinex a Proline (značka prodávaná řetězcem Datart), které celkově patřily k nejhorším vysavačům v testu.

Bezsáčkové vysavače se stále nedokázaly vyrovnat sáčkové technologii. Mezi dobrými vysavači není ani jeden bezsáčkový model. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, upozorňuje: „K bezsáčkovým vysavačům přistupuje nízká míra hygieny. Člověk se při čištění prachové nádoby nadýchá jemných částic prachu, které se uvolňují do ovzduší, často musí zapojit i ruku, aby odstranil nánosy nečistot z jejích stěn.“ Údržba bezsáčkových vysavačů by se nikdy neměla svěřovat alergikům a astmatikům.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST
Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Komentáře

  • Čau,

    v tomto kontextu by bylo vhodné zmínit, že je dobré koukat na energetické štítky. Na nich totiž především najedete informace, které se týkají úspornosti i hlučnosti.
    Mrkněte se na to tady, kde jsou ty skutečnosti rozebrané.
    (odkaz byl odstraněn)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení