I vysávání podlah může být zábavnou hračkou, zvlášť pokud si pořídíme některý z moderních výkonných vysavačů.

Vybrat si můžeme buď přístroj na suché vysávání nebo kombinovaný, který nabízí i možnost vysávání mokrého.

Stále nejrozšířenější je první typ vysavačů, využívající prachové sáčky, které zadržují hrubou nečistotu a prach. Klasický plátěný sáček je možno použít i několikrát, ale daleko účinnější jsou sáčky papírové. Proud vzduchu společně s nečistotami je nasáván přes papírový sáček a ochranný filtr do motoru. A protože se vzduch po „prohnání“ přístrojem vrací zpět do místnosti, výrobci stále zdokonalují účinnost filtrace používáním vstupních a výstupních předmotorových filtrů. To uvítají zejména alergici, kteří by se při nákupu měli o účinnosti filtračního systému informovat.

Stejně důležitý je i příkon motoru, zvlášť pokud počítáte, že s vysavačem budete luxovat koberce, ne jen vysávat prach z hladkých podlah.

Papírové filtry pro suché vysávání jsou zpravidla třívrstvé, filtry určené pro mokré vysávání jsou vyrobeny z molitanu. K dostání jsou dnes již i bezfiltrové vysavače, pracující na cyklónovém principu rotujícího vzduchu.

Populární vodníci

Při vysávání s pomocí vodního filtru uvíznou nečistoty ve vodě, která kromě klasických nečistot zachytí i roztoče a pyly. Tento způsob vysávání je sice náročnější na údržbu, filtr je ale pokaždé absolutně čistý.

Ideální je kombinace obou způsobů vysávání. V těchto vysavačích je vzduch nejprve nasáván do prachového sáčku a teprve potom veden pod vodní hladinu. Vysávání je nejúčinnější a prakticky stoprocentní.

Čisté filtry

Prachový sáček by měl být vždy čistý. Jak to poznáme? Kvalitní vysavače jsou vybaveny mechanickým nebo elektronickým ukazatelem, který nám přesně ukáže, do jaké míry je prachový sáček naplněn. Díky němu nehrozí, že se motor přetíží a navíc nás vždy včas upozorní na nutnost sáček vyměnit. Navíc je třeba pravidelně vyměňovat i vstupní a výstupní filtry.

Účinnost vysavače je možné zvýšit například i pořízením elektrické turbohubice. S její pomocí pohodlně odstraníme z koberců a čalouněného nábytku vlasy, srst a další nečistoty.

Dejme vale drobečkům

Zejména rodiny s malými dětmi dobře vědí, jak to vypadá na jídelním stole po bohaté snídani. Se záplavou drobků si snadno poradí stolní vysavače. Díky malým rozměrům mohou být stále po ruce a vždy připraveny zasáhnout. Dokonale vyčistí i spáry a některé dokonce vysávají i vodu. Většinou bývají vybaveny samonabíjecími bateriemi, v případě potřeby je ale lze i připojit do sítě.

Centrální vysavače

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete? Nechcete při úklidu za sebou neustále tahat spotřebič, který přece je něco váží? Není nic snazšího – pořiďte si centrální vysavač. Přednosti jsou nesporné. Vysavač veškeré nečistoty z místností nasaje a rozvodem přivede do agregátu, který může být v garáži, ve sklepě nebo třeba na toaletě. Zde je přefiltruje a vyfoukne mimo objekt. Zlikviduje tak i ty nejmenší alergeny a roztoče, obsažené v prachu.