Roztoče nevidíte, ale pokud jste na ně alergičtí, dokáží vám pořádně otrávit život. Jednou z nejdůležitějších věcí, pokud si chcete zachovat zdraví, je zlikvidovat tyto malé škůdce.

Nikdy se jich nezbavíte úplně, ale za pomoci určitých opatření a díky speciálním lůžkovinám a ostatnímu zařízení bytu můžete (nebo spíše musíte) jejich množství značně eliminovat.

Rýma, zarudlé, uslzené oči a salvy kýchání jsou příznakem alergie na bytový prach.

Pokud vám lékař řekne, že máte alergii na prach, máte ve skutečnosti alergii na exkrementy roztočů, které obsahuje; nikoliv na roztoče samotné. Dalším alergenem jsou výtrusy plísní, rovněž často obsažené v bytovém prachu. Prvním a nejdůležitějším místem, na které byste se měli v bytě zaměřit, je postel. Trávíte v ní třetinu života a právě zde se roztočům nejlépe daří – v noci jim tu totiž vytváříte to nejlepší prostředí a až 90% roztočů v bytě žije právě v postelích! Vlhko, teplo a tma jsou tři podmínky, které potřebují k tomu, aby se množili o sto šest. Proto jsou správné lůžkoviny a důkladná péče o ně základem. Začněte u přikrývek a polštářů – péřové duchny nahraďte dekami z dutého vlákna.

Nejenom, že se pod nimi lépe spí, ale jsou i lehčí a praktičtější. To samo o sobě ale ještě nestačí, protože i v těchto přikrývkách se roztoči množí úplně stejně, jako v peřinách po babičce. Rozdíl je v tom, že duté vlákno se dá prát v pračce. Přikrývky alergika by se měly prát správně každý týden při teplotě 60°C, jedině tak se v nich dá zahubit většina roztočů.

Druhou příčinou vašich ranních salv kýchání je matrace. Aby mohla volně dýchat, používejte lamelový rošt. Máte v podstatě dvě možnosti, jak zatočit s roztoči – pořídit si matraci vyrobenou z přírodního latexu, která kromě toho, že je prodyšná, je také lépe přizpůsobivá tělu a pohodlnější, nebo zakoupit speciální anti-alergický bariérový povlak; ideální je pak obě tyto možnosti skloubit. Antialergické povlaky jsou utkány za pomoci speciální technologie tak hustě, že skrze ně roztoči nemají šanci proniknout ani dovnitř, ani ven. Stejným postupem se vyrábí i povlečení a prostěradla. Všechny povlaky doporučují výrobci potáhnout ještě obyčejným povlečením, které budete normálně prát. Má to jeden prostý důvod – roztoči zahynou v uzavřených matracích a přikrývkách hlady až zhruba po pěti měsících.

Dalším kusem nábytku, ve kterém se roztočům daří velmi dobře, je pohovka, zvlášť, pokud na ní trávíte hodně času. Zde si pěstujete kolonie malých členovců podobně jako na lůžku, proto je ideálním materiálem pro alergiky neprodyšná kůže. Pokud by kožená pohovka do vašeho obývacího pokoje nezapadla a rozhodnete se pro čalouněný nábytek, nezapomeňte ho správně udržovat. Na veškeré čalounění i koberce si pořiďte vysavač pro alergiky s filtrem HEPA, který dokáže zachytit i ty nejmenší částice a nevyfukuje alergeny zpět do vzduchu. Omezte také množství bytových textilií, v kterých se prach drží, velmi důležité je i časté větrání a samozřejmě utírání prachu.

Pokud jde o podlahy a podlahové krytiny, slýchali jsme celá léta, že se všichni alergici mají okamžitě zbavit koberců a pořídit si plovoucí nebo dřevěnou podlahu či linoleum. Závěry posledních studií ale ukazují, že všechno je jinak – roztoči samotní i jejich exkrementy jsou poměrně těžké, proto mají tendenci se do několika minut po rozvíření usadit. A zatímco na rovném, tvrdém povrchu se opět rozvíří při sebemenším závanu vzduchu a znovu a znovu se dostávají do našich dýchacích cest, vlákna koberce je udrží a alergeny zůstávají při zemi.

Navíc není pravda, že roztoči v kobercích žijí a množí se zde; nemají tu totiž vyhovující podmínky k přežití a jejich domovem je především vaše lůžko. Rozhodování mezi pevnou podlahovou krytinou a kobercem je jen na vás, ale pokud jste alergik, myslete na to, že v prvním případě bude nutné stírat podlahu vlhkým hadrem minimálně dvakrát denně. I o koberec ale bude samozřejmě třeba důkladně pečovat a pravidelně a často ho vysávat a čistit.