Jsou dva způsoby jak zajistit, aby podlaha hřála: celoplošně ji vytápět, nebo na ni položit koberec. Druhá varianta je snazší, nové materiály navíc brání hloubkovému usazování nečistot!

Dobrý koberec není laciná záležitost

Stejně jako u ostatních podlahových krytin, ani u koberce se ale nevyplatí šetřit na kvalitě. Při jeho výběru musíme přihlížet především k tomu, jak je místnost, do které ho pořizujeme, zatěžována. Koberec z nejodolnějšího materiálu musíme volit do vstupních hal a předsíní, oproti tomu například do ložnice, která je zatěžována jen minimálně, si klidně můžeme koupit i náročnější koberec s vysokým vlasem z vlny nebo polyesteru. Do dětského pokoje, kde se většina her vašich ratolestí odehrává právě na podlaze, patří koberec s nízkou smyčkou nebo z nízkého stříhaného vlasu, který se snadno udržuje a nechytá tolik prachu. Jestliže jsou děti alergické na prach nebo roztoče, je vhodnější spíše laminátová podlaha doplněná jen kusovým kobercem.

Nejlacinější jsou filcové nebo smyčkové vpichované koberce, které se vyrábějí z propylenu. Nevydrží větší zátěž, proto nejsou vhodné do frekventovaných místností. Nevýhodou je také malý výběr barev. Všívané koberce vydrží podstatně déle. Skládají se z příze a podkladové tkaniny, přičemž platí, že čím je příze koberce hustší, tím je odolnější. Poměr ceny a kvality je u všívaných koberců odpovídající. Nejdražší jsou pak koberce tkané, které zaručují jak dlouhou životnost, tak velmi dobrý vzhled.

Koberec můžete buď jen tak položit na stávající podlahovou krytinu, ale pak počítejte s tím, že dobře nepřilnou a budou se shrnovat (výjimkou je koberec s pěnovým podkladem, který stačí pouze po stranách přichytit lepící páskou). Druhou možností je přilepit koberec na připravený podklad. Při pokládání dbejte na to, aby směr vlasu jednotlivých pruhů byl stejný. Nerovnosti nezapomeňte před lepením vyrovnat podlahářským tmelem. Položený koberec nakonec olemujte po obvodech zdi úzkými pásky zakončenými plastovou lištou.