Centrální vysavač je praktický systém, který usnadní úklid velkého domu a bytu bez hluku a vyvede nečistoty mimo obytný prostor.

Pokud se rozhodnete pro centrální vysavač, měli byste ho začlenit už do projektu stavby nebo rekonstrukce, protože potrubí se zabudovává do zdí a do podlah. Hlavní část – sací jednotka vysavače – se umisťuje mimo obytnou zónu, například do garáže. V interiéru přijdete do kontaktu pouze se zásuvkami, do kterých při vysávání zasunujete hadice – odpadá tedy vláčení kabelů a vozíčku za sebou během úklidu, případně hledání vhodné zásuvky.

Hadice měří běžně devět metrů, jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje. Nečistoty jimi putují do sběrné jednotky, kde jsou filtrovány a vypouštěny ven. Při normální zátěži stačí nádobu vyčistit jednou za dva měsíce.

Systém centrálního vysávání má dlouhé hadice, se kterými vystačíte po celém domě bez hledání vhodných elektrických zásuvek a zápolení s kabely.

Buď si pořídíte hadice, které stačí jen zasunout do vysavačové zásuvky a už vysávají, nebo hadice se spínačem, který umožňuje další regulaci. Pro oba typy hadic existuje relativně bohaté příslušenství skládající se z nástavců – podle povahy opečovávaného povrchu zvolíte typ nástavce. Klasikou, kterou známe z běžných vysavačů, je přepínatelný nástavec na koberce/podlahy, k tomu máte možnost použít speciální hubice na různé jiné typy podlahových krytin, které se liší hlavně svou šířkou záběru, tvrdostí a hustotou štětin.

S výrazně znečištěným kobercem si poradí otáčecí turbokartáč, pro nedostupná zákoutí jsou tu pružné nástavce, pro domácí zvířata šikovné kartáče a využít můžete například i samostatný kartáč na údržbu žaluzií. Použití vhodného nástavce či koncovky výrazně ovlivní výsledek úklidu.

Velmi žádaným doplňkem centrálního vysavače, využívaným při rychlém úklidu zejména v kuchyni, kde dochází často ke spadu drobků z pracovní plochy na zem, je štěrbinová lopatka – stačí nečistoty přimést ke štěrbině a ta je odsaje do sběrného kanystru sacího agregátu.

Vysavačové zásuvky (hadicové vstupy) nemusejí vypadat jako technický detail propracovaného systému. Designové možnosti tohoto prvku jsou širší a není problém přizpůsobit vzhled zásuvky okolnímu interiéru, sjednotit je s elektrickými zásuvkami (materiálově i barevně) a podobně.

Do garsonky si zřejmě centrální vysavač nepořídíte, ale v rodinném domě oceníte jeho služby dokonce i v exteriéru! Systém centrálního vysávání si totiž dovede poradit nejen s prachem, ale také s mokrými nečistotami. Neznamená to, že budete vysávat štěrk a listí, ale například s popelem z krbu nebo nepořádkem na terase vám vysavač pomůže. Tento úklid proběhne bez komplikací a velmi hygienicky za předpokladu, že investujete do zařízení, které se jmenuje separátor a které se „předřadí“ před sběrnou jednotku a vypořádá se s vlhkem a hrubými nečistotami, které k vlastnímu filtru nepustí.

Základem úspěchu je kromě návrhu, kam umístit sací jednotku, vhodné naplánování rozmístění zásuvek, abyste pohodlně „dosáhli“ všude v domě. Většinou stačí v běžném rodinném domě pět až sedm zásuvek a devítimetrové hadice. Za kolik celý systém pořídíte záleží samozřejmě na velikosti domu nebo bytu, pro standardní plochu domu se vejdete do třiceti tisíc korun. Sací agregát ani potrubní systém nevyžadují žádnou údržbu.

Hlavní výhoda centrálního vysavače spočívá v tom, že z místnosti zmizí úplně všechny nečistoty. Ani ty nejmenší částečky prachu nejsou vyfukovány zpět do interiéru, ale putují mimo obytný prostor. Vzhledem k tomu, že takzvaný domácí smog bývá pro alergiky značnou životní komplikací, odborníci domácnostem s alergiky doporučují systém centrálního vysávání, neboť beze zbytku odstraňuje roztoče, pyly a další alergeny.