Vídeň přišla s unikátním řešením, jak ušetřit životní prostředí, podpořit místní živnostníky, zajistit zaměstnanost, a zároveň pomoct lidem zachánit jejich oblíbené kousky.

Prostřednictvím speciálních poukazů motivovala své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nedostatky. Se speciální iniciativou na opravu nefungujících či porouchaných věcí přišla vídeňská radnice už minulý rok v září. Nyní se kvůli velkému zájmu Vídeňanů radnice rozhodla v projektu pokračovat. Od března město uvolní celkem 1 milión euro na druhou fázi projektu „Vídeň to opraví“.

„Poptávka po poukázkách naprosto předčila naše očekávání – během několika málo týdnů bylo staženo přes 10 000 poukázek, 8 000 věcí bylo opraveno. Proto jsme se rozhodli v projektu pokračovat i letos, a to s částkou 1 milión eur“, okomentoval budoucnost projektu „Vídeň to opraví“ starosta Michael Ludwig.

Jak to funguje v praxi?

Opravit si své věci mohou Vídeňané nyní ve 109 podnicích, v kterých lze městské poukázky uplatnit. Zájemci si poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města, a to od března do konce června. Třetí vlnu emise poukázek město pak plánuje na období od 1. září do 12. prosince 2021.

Následně se pak s porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk). Město dotuje  každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.

Nejvíce se opravovala elektronika

Až 65 % opravených věcí přitom loni tvořila elektronika, hlavně pak mobily a tablety. Mezi další věci, které si Vídeňané nechali opravit, patřil nábytek, boty, oblečení a kola.  Podle radního pro životní prostředí Jürgena Czernohorszkého opravy v minulém roce ušetřily zhruba 190 tun skleníkových plynů.

Jak se vám tento projekt vídeňské radnice líbí a uvítali byste jej u nás?

 

Foto: Vídeňský starosta Michael Ludwig a vídeňský radni Jürgen Czernohorszky

© C. Jobst/PID