Do nového systému na vratné kelímky na kávu se ve Vídni zapojilo už přes 50 podniků a další přibývají. V oběhu je 50 000 kelímků, díky kterým Vídeň ušetřila tunu odpadu.

Vzít si kávu s sebou je sice praktické, ale zároveň tím zatěžujeme životní prostředí. Jen ve Vídni končí každý rok mezi odpadky alarmujíví počet 84 milionů jednorázových kelímků na kávu. Na jaře proto Vídeň spustila systém vratných kelímků, do kterého se zapojily i kavárny a pekárny.

Roste počet kaváren i kelímků

V prvním měsíci se do oběhu dostalo 17 000 kelímků, nyní už jich mezi Vídeňany koluje 50 000. „Díky těmto 50 000 kelímkům jsme už ušetřili jednu tunu odpadu,“ uvádí Christian Chytil, ředitel firmy, která systém myCoffeeCup provozuje. Do projektu se doposud zapojilo 52 partnerů. Nejčastěji se jedná o známé pekárenské řetězce, které se nachází prakticky v každé druhé vídeňské ulici. Kelímky se zálohou jedno euro, které lze využít až 500krát, navíc zákazníci mohou vracet i v automatech na třech stanicích metra v centru Vídně.

Z centra města do celé Vídně

Právě rozšíření z centra i do dalších oblastí města nyní patří mezi priority projektu. Podle Chytila se i nadále vyjednává o dalších místech, kde se kelímky objeví. Jednou z prvních spolupracujících firem byl řetězec pekáren Der Mann. „Dalším generacím chci zanechat planetu v lepším stavu. Proto pro mě bylo samozřejmostí, abych projekt jako jeden z prvních podpořil,“ vysvětluje vedoucí firmy Michael Mann. Partneři projektu myCoffeeCup chtějí v prvním roce ušetřit jeden milion jednorázových kelímků, což podle provozovatelů odpovídá úspoře 22 990 kilogramů dřeva a více než deseti tunám papíru.

Cílem je milion kelímků

Do milionu ušetřených kelímků ještě Vídeň čeká dlouhá cesta. Projekt vratných kelímků ale podporuje i město Vídeň. Magistrát přispěl 50 000 euro, vede komunikační kampaň a umožňuje rozmístění automatů na vracení kelímků na frekventovaných místech. „Naším cílem je nahradit milion jednorázových kelímků,“ opakuje smysl akce městská radní pro životní prostředí Ulli Sima.

Vratné kelímky také v Česku

Podobný projekt se šíří i v Česku. Vratné kelímky Otoč kelímek se už rozšířily do Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Zlína i řady dalších měst. Pořídíte si také jeden?

foto: © David Pan