Prázdniny sice teprve začali, ale už je potřeba myslet na nový začátek školního roku. Navíc kupovat školní potřeby průběžně je velmi praktické, neboť budete ušetřeni přeplněných obchodních domů. Pořízení školních pomůcek také není levnou záležitostí. Rozložíte-li jejich nákup na celé prázdniny, pak nebude vybavení školáka představovat takový finanční šok.

My se dne však zaměříme na tzv. ekologicky šetrné školní pomůcky. Tedy pomůcky, které jsou vyrobené například z recyklovaných materiálů, případně z čistě přírodních surovin. Jste-li rodič, který se snaží vychovat své dítě k odpovědnosti vůči životnímu prostředí, už nemusíte dělat kompromisy a kupovat výrobky, jejíž výroba představuje pro životní prostředí enormní zátěž a může ohrozit i zdraví vašeho dítěte.

Řada školních pomůcek často totiž obsahuje velmi nebezpečné látky, které se dostávají do těla dítě. Vše je o to horší, že dětský organismus se s těmito látkami vypořádává mnohem hůře, než organismus dospělý.

Na co si dát pozor?

Nebezpečný sice může být jakýkoli výrobek, ale dle statistik organizací na ochranu spotřebitele je největší pravděpodobnost, že výrobek bude zdravotně závadný pokud pochází z Číny. Je to tedy první krok při výběru bezpečných školních pomůcek. Vyhněte se těm čínským.

Připravte se však, že tzv. ekologické pomůcky budou dražší. Výroba například propisky bez použití ftalátů je až o pětinu nákladnější. Nekupujte tedy pouze jednorázové psací potřeby, ale zvolte takové, které dítěti vydrží co nejdéle. V případě zelených školních pomůcek se však nejedná pouze o obsah ftalátů a jiných nebezpečných látek. Jde i o materiály, ze kterých jsou pomůcky vyrobeny. Dnes na trhu můžete sehnat i psací potřeby, penál a obaly vyrobené z kukuřice či recyklovaných PET lahví.

 

J.H.