Šetřit přírodu je dnes trend. Pro spoustu lidí se ochrana přírody stává i životním stylem. Můžete stavět ekologicky, jezdit ekologicky, stravovat se ekologicky, oblékat se ekologicky. Nyní se i na trh v České republice dostaly boty vyrobené z recyklovaných materiálů, nejčastěji z použitých pneumatik.

Recyklovaný materiál se nepoužívá na výrobu celé boty. Kvůli zachování jistých kvalitativních vlastností obuvi se při výrobě používá asi jen 40 až 50 % recyklovaného materiálu. Na boty jsou totiž kladeny jisté nároky na jejich mechanické vlastnosti. Pokud by byl použit pouze recyklovaný materiál, nebylo by možné tyto požadavky splnit.

Velké obuvnické společnosti jsou však k této snaze skeptické. Mají zejména strach o svůj odbyt. Zákazníci jsou totiž buď příznivci ekologických výrobků, nebo jejich velcí odpůrci.

Dalším faktorem, kterého se výrobci obávají je cena, která je přece jen vyšší, než u bot, které byly vyrobeny bez použití recyklovaného materiálu. Společnosti, které vyrábějí tzv. ekologické boty, totiž dbají na dodržování zásad ochrany přírody během celého výrobního procesu.

Nicméně pokud kupujete stejně jako já boty až v okamžiku, kdy ty předešlé zcela dosloužily, nepředstavuje nákup těchto bot velkou finanční zátěž.

Některé společnosti rovněž zavedly tzv. zpětný odběr. V okamžiku, kdy vám boty doslouží, tak je můžete při nákupu odevzdat v prodejně. Staré boty budou recyklovány a použity pro výrobu bot nových.

Přidáním 50 % recyklovaného materiálu lze šetřit až 30 % emisí uhlíku na jeden pár bot. Zkuste si tedy vyšlápnout s pocitem, že zachraňujete svět.

J. H.