Plánujete stavět dům? Plánujete stavět ekologický dům? Pak rozhodně čtěte dál.

Chci vám představit novinku v ekologickém stavitelství. Možná si už představujete ty týdny čekání při stavbě vašeho nového domu, nepořádek a možné stížnosti sousedů.

Co když vám však řeknu, že je možné postavit dům zhruba do jednoho týdne. Možná si klepete na čelo, ale opravdu je to možné. Zkuste modulární stavbu.

V případě modulární stavby se staví z již hotových bloků. Jedná se o výrobu domů v továrnách. V těch se vyrobí jednotlivé části, které jsou následně přivezeny na místo a smontovány. Proces je velmi rychlý. Samotné sestavení domu na pozemku zákazníka trvá u běžných rodinných domů asi týden.

K celkovému času musíte ještě přičíst i práci architekta, který vám musí zhotovit návrh stavby. Architekt potřebuje přibližně měsíc času.

Většina společností, které se zabývají tímto druhem výstavby, používá na výrobu součástí domů recyklované materiály. Samozřejmostí jsou okna s trojitým sklem a různé technické vymoženosti snižující energetickou náročnost domu. Například standardní součástí je rekuperační jednotka.

Jsou společnosti, které dbají na dodržování zásad ekologické výroby během celého výrobního procesu. Necháte-li si tak postavit dům, budete mít jistotu, že během jeho výroby, návrhu i smontování byly dodržovány pracovní procesy s nejmenším možným dopadem na životní prostředí.

Cena domu je někde na úrovni domu postaveného ze dřeva. Budete-li se rozhodovat mezi těmito dvěma variantami, pak myslete i na úsporu práce a času při pořízení montovaného obydlí. Cenu lze stlačit díky hromadné výrobě. Kdy jsou jednotlivé součástky vyráběny ve velkých sériích v továrnách.

Hodláte-li stavět nové bydlení, určitě zkuste vzít v úvahu i tuto variantu. Je rychlá, poměrně levná, ekologická a i vzhledově velmi atraktivní.

J.H.