Stále se rozšiřující síť obchodů prodávajících bio produkty nás, kteří rádi alespoň prostřednictvím nákupu bio výrobků tyto tendence podporujeme, velmi těší. Na tento trend se snaží zareagovat i řetězce a hypermarkety, s větším, či menším úspěchem.

Jelikož předpokládáme, že bio produkty jsou na pěstování více náročné, nepřekvapuje nás ani mírně (a někdy i nesmírně) vyšší cena. Přesto nestačím žasnout, co vše je možné vydávat za ovoce a zeleninu, pakliže to obsahuje přídomek BIO. Zelenina nezbavená hlíny, mnohdy oschlá, na pohled a omak nevábná, prostě prakticky nekoupitelná.

Když naproti tomu jdete do řetězců, či do jednoho z mnoha soukromých obchodnů s ovocem a zeleninou, vše vypadá tak, jak má. Bohužel chuť mnohdy odhalí, že ovoce či zelenina je z velkopěstíren a skleníků méně výrazná, a to kvůli předčasné sklizni a dalšímu procesu, který předchází dodání do hypermarketu.

Jaké tedy zvolit řešení?

Ti, kteří mají možnost odběru od lokálních pěstitelů, které znají, popřípadě si pěstují zeleninu a ovoce sami, mají vyhráno. My ostatní, kteří jsme dítky měst, můžeme využít opětovné možnosti koupě ovoce a zeleniny např. na farmářských trzích, či v tržnicích.

Rozhodně je však dobře, že se zvedá poptávka po místních komoditách, jako je například český česnek, okurky a brambory. Využijme možnosti volby a podpořme lokální pěstitele. Jen tak se podaří usnadnit dostupnost čerstvých produktů za rozumné ceny.

Smokey