Už jste slyšeli o tom, že BIO nemusejí být jen potraviny? Zřejmě ano. Dalším ze segmentů, kam BIO životní styl též prorůstá, je segment textilu. Ať už se jedná o oblečení nebo o vybavení interiéru. Dle nárůstu dalších BIO segmentů na českém trhu se zdá, že odpovědný přístup k ekologii a zájem o ekologické textilie stoupá i mezi českými zákazníky.

Produkce konvenčního textilu bývá spojena s nadužíváním chemikálií v celém výrobním procesu, jež má negativní dopady nejen na člověka a jeho zdraví, ale i na celou naši planetu. Nejvíce alarmující jsou čísla spojená s produkcí běžné, konvenční bavlny. Jedná se sice o nejrozšířenější látku na světě, ale s nedozírnými následky.

Produkce bavlny má velmi negativní dopad na člověka, zvířata a celé životní prostředí. Její pěstování pokrývá asi 2,4 % obdělávané půdy, ale používá se na ní až 25 % všech pesticidů a 11 % všech herbicidů. Včetně některých z těch nejvíce toxických. Na běžné tričko se použije asi 125 g chemikálií. Na ložní povlečení přes 1 kg.

Bohužel jen málo bavlny z celého světa je organického původu, a to i přes výrazný nárůst v posledních letech. Používání chemikálií však nekončí u pěstování bavlny, ale pokračuje dál v distribučním řetězci. Chemikálie jsou používány i při skladování a dopravě a chemickému ošetření bývá podrobena i hotová látka. Chemikálie pak zůstávají i po mnoha praní jako rezidua (zbytky) v oblečení a u citlivých jedinců mohou vyvolávat nepříjemné kožní reakce.

Přesvědčení, že poptávka po biobavlně bude nadále stoupat, sdílí mnoho výrobců. A to i přesto, že produkty z biobavlny jsou dražší. Jsou totiž lepší. Lepší pro lidi, jejich zdraví, lepší pro planetu – zkrátka pro celý svět. Se stejnou vizí vstoupil v květnu 2013 na český trh i obchod Bio4Bed s kolekcí Biobavlna a biotextil – do ložnice a Biobavlna a biotextil – do koupelny od holandského výrobce Yumeko. Pro všechny milovníky biobavlny. Pro ty, kteří mají rádi BIO kvalitu. Pro ty, kteří chtějí rozšířit své BIO nadšení i do ložnice a koupelny…

Zdroj: www.bio4bed.cz