18.08.2015   Bio 1 komentář

Biobavlna – znáte její výhody?

bavlna

Zajímáte se o životní prostředí?

Zajímá vás, co jíte a co pijete?

Zajímejte se i o to, co nosíte! Kůže je největší dýchající orgán lidského těla. Vzduch se ke kůži dostává skrze oblečení a vzniká tak mikroklima, ve kterém je naše tělo po celý den.

Proto je namístě se oblékat do přírodních a bio materiálů a nevystavovat své tělo zbytečnému riziku.

Není bavlna jako bavlna

Pěstování a zpracování bavlny je z hlediska ochrany životního prostředí a našeho zdraví velice problematické. Bavlník k růstu potřebuje k životu specifické podmínky, je totiž velice choulostivý a snadno podlehne škůdcům. Přesto že na Zemi zabírá jen 2,5% zemědělské půdy, na jeho pěstování připadne téměř 16% celosvětové spotřeby pesticidů. Bavlník roste v  monokulturách, které způsobují erozi půdy a mají velké nároky na zavlažování. Kvůli tomu dochází k vyčerpávání a znečišťování vodních zdrojů.

Jako tomu bývá dnes ve všech odvětvích, i zde nadnárodní společnosti tlačí výkupní cenu dolů, a tak jsou pěstitelé bavlny nuceni používat levné postřiky, které jsou mnohdy toxické či karcinogenní a zdejší pracovníci tak mají závažné zdravotní potíže.

V rámci závěrečných úprav bavlny se navíc používají i další látky (antistatické, snižující nasákavost potem a pachem, snižující mačkavost). Řada těchto úprav probíhá za pomoci toxických chemikálií. Přitom málokterá továrna v zemích třetího světa má čističku tyto chemikálie se tak často dostávají do spodních vod, kde ohrožují pitné zdroje.

Výhody biobavlny

Oproti tomu biobavlna je pěstována bez použití jakýchkoli chemických postřiků. Místo chemických přípravků se bavlna pleje, okopává, mulčuje a zavlažuje, to vše díky pěstování vícero druhů rostlin pohromadě.

Bez chemie pak probíhá i další zpracování sklizené bavlny, včetně barvení. Při povrchové úpravě vlákna se používají přírodní oleje. Barvení se namísto chemických prostředků provádí například bylinami, jílem, anebo šetrnými syntetickými barvivy.

Celý proces je tak šetrný k životními prostředí i k našemu tělu a zdraví. Pokud chcete mít jistotu, že je textil skutečně bio, zaměřte se na mezinárodní certifikáty – spolehlivým certifikátem je např. Global Organic Textile Standard (GOTS).

Biobavlna je módní 

Zdravý životní styl a podpora životního prostředí je módní a stejně módní je tedy i oblečení z biobavlny. To, že je oblečení bio, neznamená, že je fádní. Naopak, na výběr je z mnoha slušivých střihů podle posledních trendů. V dnešní době můžete kupovat bio oblečení i na internetu. Dobrým příkladem je tento obchod , který má poměrně vysokou nabídku oblečení z biobavlny, od spodního prádla, po bio džíny.

Pokud s biobavlnou ještě nemáte žádné zkušenosti, začněte nejprve jedním novým kouskem které tvoří spodní vrstvu (spodní prádlo). Odměnou vám budiž nejen pohodlí, ale i vědomí, že jste udělali něco pro životní prostředí a život jiných lidí.

Komentáře

  • Rozhodně souhlasím! Biobavlna je super. 4 roky spím v bio povlečení od české firmy. Nedá se to srovnat s normálním a perfektně drží. Prostě kvalita se pozná.. Říká se, že ČR je popelnicí Evropy a asi to platí i v textilu, protože to dneska už nic nevydrží. Kdy už začneme nakupovat kvalitu, která je zdravá, dlouho a dobře slouží a neprodukuje tolik odpadu?

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení