Produkty s označením bio získávají na popularitě. Bio rajčata nebo bio sušenky už snad v životě zkusil téměř každý. Víme, že je to jen jeden ze způsobů, jak do těla dostat o něco méně chemikálií, než je nezbytně nutné.

Jsme ostražití s každým příchodem smogu a hlídáme si, co dýcháme. Jenže tělo dýchá také pokožkou a právě skrze ni přijímá také chemikálie z okolního prostředí. Jenže zamysleli jste se někdy nad tím, že i oblečení, které nosíme je z bavlny, a ta je při pěstování neustále podporována chemikáliemi?

A to se bavíme jen o čisté bavlně. Co teprve umělé materiály…Oblečení z organické bavlny, které je dne poměrně běžně dostupné, je jednou z dalších cest, jak svému tělu ulevit od škodlivých chemikálií.

Biobavlna pochází z ekologicky kontrolovaného zemědělství, kde platí přísná pravidla pro pěstování i zpracování bavlny. Oblečení z biobavlny je na dotek měkčí. Vlákna totiž nejsou porušená jako u běžného pěstování a zpracování bavlny, kdy se využívá chemikálií. Má také přirozenější vůni, protože při výrobě není používán formaldehyd.

Oblečení je prodyšnější a je šetrnější k pokožce, za což opět může nepřítomnost chemikálií. Vhodné je proto hlavně pro citlivou dětskou pokožku nebo pro lidi s atopickým ekzémem.

Způsob a tvrdší pravidla pro pěstování sebou nesou vyšší cenu. Rozdíl ale není tak patrný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ceny oblečení se pohybují ve stejné cenové hladině jako ceny v obchodních domech. Oblečení z tržnice s ním samozřejmě porovnávat nelze.

Při myšlence na to, že se při pěstování bavlny konvenčním způsobem používá čtvrtina světových pesticidů, je to ale jen pár drobných navíc. A právě pro pár drobných často v rozvojových zemích pěstují bavlnu a zadlužují se nákupem pesticidů celé rodiny, který kvůli používání chemikálií navíc trpí různými nemocemi především děti pak akutní otravou pesticidy. Ty navíc neodvratně ohrožují zdroje pitné vody.