Vysoká spotřeba elektřiny i plynu znečišťuje životní prostředí a dlouhodobě zatěžuje naši planetu. Skvělou alternativou ke klasickým palivům je tepelné čerpadlo, které získává teplo ze svého okolí.

Přírodní zdroje tepla pak využívá čerpadlo k vytápění domu a ohřevu pitné i užitkové vody. Po celý rok si tak doma udržíte příjemnou teplotu a to za zlomek ceny, kterou utratíte při běžném způsobu vytápění.

Navíc získáte skvělý pocit z toho, že šetříte okolní přírodu.

1. Využívají přírodní energii místo docházející ropy

Naší planetě začínají docházet zásoby ropy a cena černého zlata se každým rokem zvyšuje. Vysoká cena ropy může i za vysoké částky, které každoročně vynakládáme za běžné vytápění domu.

Z tohoto důvodu se musíme poohlížet po obnovitelných zdrojích energie, které jsou nejlepším řešením tohoto problému. Tepelná čerpadla využívají teplo buď ze vzduchu, vody nebo země. Z přírodních zdrojů získají zhruba 75 % energie potřebné k vytápění – vy vložíte jen zbylých 25 % elektřiny potřebné k chodu čerpadla.

2. Zpomalují globální oteplování

Současný hektický život na naší planetě vede ke zvyšování emisí skleníkových plynů. Tepelná čerpadla naopak vyplavování emisí CO2 a dalších škodlivin snižují. Z dlouhodobého hlediska zpomalují proces globálního oteplování. Oproti klasickému plynovému kotli mají zhruba o 40–59 % nižší emise škodlivého CO2. Pokud budeme ve větší míře využívat obnovitelné zdroje energie, sníží se emise skleníkových plynů a naše planeta zůstane krásně zelená i nadále.

Tepelné čerpadlo je účinným a ekologickým řešením pro většinu domácností. Evropská unie proto velmi podporuje jejich instalace – ráda by snížila do roku 2020 spotřebu energií až o 20 %. Zájemci si tak mohou zažádat o státní dotaci na tepelné čerpadlo nebo vrácení daní.

3. Šetří energii za topení i chlazení

S tepelným čerpadlem nemáte zajištěné pouze vytápění v chladných dnech a ohřev pitné i užitkové vody. Během léta čerpadlo ochladí vzduch v místnosti a poslouží vám tedy i jako účinná klimatizace. Ušetříte peníze za instalaci klimatizační jednotky a nemusíte používat ani větráky či přenosné ochlazovací systémy, které mají vysokou spotřebu elektřiny.

Další výhody tepelného čerpadla:

  • Úspora nákladů za vytápění – až o 30 % oproti běžnému plynovému kotli
  • Nízká hlučnost
  • Jednoduché ovládání
  • Čistý vzduch od prachu, pylu a dokonce i virů a bakterií

Velmi ekologické a energeticky účinné řešení nabízí systém tepelných čerpadel Samsung EHS, který využívá obnovitelné zdroje energie k vytápění podlah i ohřevu vody, zatímco v létě zajišťuje klimatizaci. Poslouží vám tedy po celý rok a oproti běžnému plynovému vytápění s ním ušetříte až 33 %.