Na konci června byli představeni vítězové základních kategorií mezinárodní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR. Cílem 7. ročníku soutěže je ocenit nejlepší projekty, které se týkají ochrany životního prostředí a úspor energií.

O soutěž byl i letos velký zájem, porota vybírala z 373 přihlášených projektů, což je nejvyšší počet v dosavadní historii soutěže

Přihlášené projekty byly také letos hodnoceny ve čtyřech základních kategoriích Obec, Firma, Mládež a Kutil, jejichž vítěze zvolila odborná komise pod záštitou Akademie věd ČR.

Z vítězných projektů základních kategorií bude také letos vybrán celkový vítěz, o němž svým hlasováním rozhodne veřejnost. Hlasovat je možné až do 20. září prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz. Nejen pro vítěze, ale i pro  hlasující jsou připraveny hodnotné ceny od pořadatelů a partnerů soutěže. Celkový vítěz 7. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR bude představen v říjnu na slavnostním vyhlášení.

Stručný přehled vítězů základních kategorií

Kategorie Obec

V centru města Holice vznikla v roce 2014 první veřejná budova v České republice, která splňuje standardy pasivní výstavby. Objekt základní umělecké školy zaujme svým jedinečným architektonickým pojetím, stejně jako nízkými investičními náklady.

Kategorie Firma

Ekocentrum ARCHA COUNTRY LIFE lze po právu označit za vzor pro všechny tuzemské firmy, které se hlásí k myšlence ochrany životního prostředí. Firma Country Life za posledních 10 let přebudovala nevzhledný areál zkrachovalého JZD do podoby multifunkčního areálu, v němž prodává biopotraviny a poskytuje také další služby veřejnosti.

Kategorie Mládež

Již od 90. let vytváří sdružení TEREZA unikátní ekologické projekty pro školy z České republiky, jejichž cílem je aktivně pomáhat s ekologickou výchovou dětí a mládeže. Vychází přitom z jednoduché myšlenky – abychom mohli životnímu prostředí pomoci, musíme mu nejdříve porozumět.

Kategorie Kutil

Vynález Pavola Floriše je pravou ukázkou českého kutilství. Nejen České republice, ale i v zahraničí nabízí technologii, s jejíž pomocí lze vyčistit a následně čerpat vodu ze studen a vrtů. K jejímu pohánění přitom využívá místo elektřiny vítr.

Zdroj: E.ON