Elektřina je všestrannou komoditou, bez které bychom v současné době nemohli pravděpodobně žít a fungovat. Každý majitel nemovitosti má na výběr, jakého dodavatele si zvolí, potažmo jaká bude cena elektřiny. Mezi jednotlivými společnostmi lze samozřejmě přecházet dle aktuální výhodnosti daného tarifu.

Abyste byli schopni porovnat své současné náklady za elektřinu s jinými dodavateli, musíte se umět nejprve vyznat ve svém vyúčtování. To souhrnné chodí jednou za rok a obsahuje spoustu důležitých údajů. Pokud v takovém dokumentu neumíte číst nebo jsou vám některé jeho části nesrozumitelné, přinášíme vám praktický návod.

Faktura za elektřinu od A až do Z

Řádná faktura za elektřinu se skládá ze dvou částí. Na předním listu naleznete tyto informace.

Fakturovaná částka

Stručný souhrn vašich nákladů za elektřinu v nízkém a vysokém tarifu. Zjistíte počáteční a konečný stav v konkrétním časovém úseku. Výstupem bude elektřina udávaná v kW a celková částka v korunách.

Zúčtování

Rozpis využité elektřiny v kombinaci s uhrazenými měsíčními zálohami. Z této částky tedy bude patrné, kolik peněz máte doplatit, popřípadě jak velký přeplatek vám bude navrácen.

Údaje o platbě

Faktura za elektřinu samozřejmě obsahuje i to nejdůležitější v jedné ucelené části a tím je bankovní spojení a variabilní symbol spjatý s požadovanou platbou. Jestliže máte doplatek za elektřinu, váš zrak by měl směřovat právě na toto místo.

Nová výše záloh

Dle dosavadní spotřeby a s přihlédnutím k aktuální výši měsíčních záloh dochází ke stanovení nových záloh pro nadcházející období.

Podrobné vyúčtování spotřeby elektřiny

Druhou částí výpisu elektřiny je podrobný sumář celkové spotřeby. V tomto případě narazíte na zúčtování s rozpisem do nejmenšího detailu. Dozvíte se o cenách za položky, jakými jsou regulovatelné služby nebo obchod s elektřinou. Chybět vám nebude ani daňový přehled.

Všechny výše uvedené informace se mohou stát zdrojem dat, které porovnáte s jinými dodavateli elektřiny a možná přijdete na to, že jinde můžete ušetřit. V každém případě, nyní byste po přečtení tohoto článku měli být schopni vyznat se ve faktuře za elektřinu, a to od začátku až do konce.