V horkých dnech potřebujete hodně pít nejen vy, ale i vaše zahrada. Jaká jsou pravidla pro správné zalévání zahrady, abyste měli krásnou zelenou zahradu plnou úrody?

Máte-li nově vysázené rostliny, pamatujte, že ty potřebují prvních 4 – 6 týdnů zvláštní péči a častější zalévání. Hned po nich je třeba zavlažit rostliny, které jsou v těsné blízkosti domu. Potřeba je ale poctivě zalévat i trvalky, bylinky, keře a ovocné stromy. Rostliny s hlubšími kořeny (např. růže) potřebují stejně jako popínavky důkladnou zálivku.

Zásadní je nezalévat záhony na přímém slunci. Přes den je půda rozpálená a rostlinám byste způsobili teplotní šok, mohla by se spařit a spálit. Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo až při západu slunce.

Záhonům důsledně odstraňujte plevel. Plevel totiž „krade“ vodu vašim pracně opracovávaným rostlinkám.

Pokud pěstujete rostliny na holé půdě, případně rostliny nemulčujete, je nutné záhony kypřit a okopávat, aby se přerušilo kapilární vzlínání vody, navíc to pomůže i proti rozrůstání plevelů.

Lépe méně často, ale o to důkladněji. Toto pravidlo se často porušuje. Jen málokdo zvládne pozorovat zahradu a každý den i alespoň trochu té vláhy nedodat. To ale není vhodný způsob. Rostliny potřebují spíše vydatnou zálivku jednou za několik dní (stejně jako by to v přírodě udělal déšť). Při každodenní slabé zálivce se více odpaří než vsákne, což nutí rostlinu vést kořeny jen mělce u povrchu.

Kdy potřebují rostliny znovu vláhu, poznáte jednoduše: Udělejte například v půdě rýhu. Pokud je půda proschlá do hloubky více než 10 cm, je třeba zalévat.

Jakou vodou zalévat?

Dešťová nebo povrchová voda je pro rostliny tou nejlepší volbou. V takové vodě se nejlépe rozpouštějí živiny. Pokud bude období sucha a budete nuceni používat vodu z kohoutku, napusťte ji nejprve do sudu nebo jiné nádoby a nechte nějakou dobu odstát. Chlorovanou vodu mnoho rostlin nesnáší. Také pamatujte, že studená voda způsobuje rostlinám šok a zastavuje růst.