Uzení bere útokem české zahrádky a dokonce balkony. Láká vás také vůně čistého dřeva a uzených žebírek, bůčku, ryb nebo sýrů? Domácí uzení je jednodušší, než si možná myslíte.

Uzení versus grilování: Základní rozdíly

Více než 50 % českých domácností pravidelně griluje. Grilování spojují s příjemným letním časem a posezením s přáteli. Ale to jde i u uzení. Navíc zkusíte něco jiného. Maso není na povrchu spálené, naopak jemně ovoněné a uvnitř křehké a šťavnaté.

Nevýhodou oproti grilování je pomalejší úprava masa. Uzení ryby pro představu zabere zhruba 2 hodiny. Přes noc filet jen naložíte do láku. Uzení navíc nabízí oproti grilování nespočet receptů. Jako „frajeřinku“ můžete zkusit třeba domácí klobásy nebo salámy. Hitem letošního roku je bezpochyby trhané maso. Připravit ho není nijak náročné. Stačí dodržet postup a hlavně dobře pracovat s vnitřní teplotou masa. Ale za uznání všech hostů u stolu to rozhodně stojí.

Udit můžete kdekoli

Pendlujete mezi domem, chatou a chalupou? Pak vám nejlépe poslouží přenosná udírna. Díky 6 kilům váhy a pohodlnému uchu na nošení ji můžete vzít s sebou do campu, k vodě, na chatu i chalupu. Patří také k „povinné“ výbavě oblíbených food trucků.

Kam umístit udírnu na zahradě

Nechce se vám pokaždé instalovat udírnu znovu? Najděte jí stabilní místo v závětří a co nejdál od hořlavých věcí. Jestli najdete prostor mimo přímé slunce, tím lépe. Takové uzení studeným kouřem vám díky tomu půjde daleko lépe.

Jakou konstrukci udírny zvolit?

Mezi nejrozšířenější patří 3 základní typy: zděné, dřevěné a plechové. Každé řešení má své výhody a nevýhody. Jestli s uzením začínáte a nechcete se zdržovat stavbou udírny, oceníte nejspíš plechové udírny. Ty prostě koupíte, rozbalíte, postavíte na své místo a můžete žhavit. Čím kvalitnější materiál zvolíte, tím lépe. Třeba takové nerezové udírny vám vydrží léta, a to téměř bez práce a údržby.

Topení: Dřevem, nebo elektřinou?

Začátečníci ocení elektrické udírny. Nabízejí jednodušší obsluhu než modely vyžadující topení pouze dřevem. O vůni kouře samozřejmě nepřijdete. Postará se o ni dřevěná drť, kterou podpálí topná spirála s termostatem. Vy se tak nemusíte bát vyhasnutí, i když zrovna odběhnete.

Čištění nerezové udírny: Pořiďte si obal a půl práce je hotovo

Kvalitní nerezový materiál stačí po každém 4. až 5. uzení umýt, ideálně speciálním čističem na nerez. Stačí ho nastříkat, chvilku počkat a vysušit. Že už opravdu potřebujete sáhnout po hadru, poznáte, když začnou být stěny udírny černé. Pak už není na co čekat – zanesená komora zbytečně přenáší pachy a může vám zkazit radost z domácího uzeného masa nebo jiných dobrot. Hlavně rybí maso je na to zvlášť háklivé.

Jen pozor: Nerez nikdy silou nedrhněte a už vůbec ne ostřejšími houbičkami. Na povrchu by to mohlo být vidět.

Po každém uzení očistěte odkapovou misku a misku na dřevěnou štěpku. Zkontrolujte také ohniště, jak po akci vypadá. Od klacíků, listí a dalších nečistot z venku ochrání vaši udírnu ochranný obal.

Tak raušovní uzení!