Schody by měly být nejenom hezké, elegantní, ale také praktické a v neposlední řadě bezpečné. Výběr optimálního schodiště je důležitý zejména tam, kde žijí starší lidé a malé děti.

Kvalitní, pěkné a bytelné schodiště nikdy není levnou záležitostí; jeho cena se pohybuje v řádu desetitisíc až statisíc korun. Také proto si při stavbě domu zaslouží velkou pozornost. V momentě, kdy schody selžou, může navíc dojít buď k vážnému úrazu, nebo k tomu, že se zkrátka do vyšších pater domu nebudete mít jak dostat, dokud nenecháte provést nákladnou opravu.

Dub je odolnější, smrk lacinější

Stavba schodiště se řídí předpisy, které mají zajistit jeho maximální bezpečnost. Doporučená výška schodu je 18 cm, šířka nášlapné plochy 30 cm a vzdálenost mezi jednotlivými stupni pak 24 cm. Pokud chcete točité schodiště, počítejte s jeho minimálním průměrem 110 cm, jestliže má sloužit i pro stěhování nábytku, měl by průměr mít alespoň dva metry. Ideální výška zábradlí je 110 cm.

Vybrat si můžete hned z několika typů. Nejžádanější je klasické dřevěné schodiště, které se vyrábí nejčastěji ze smrkového nebo dubového dřeva. Dub je pro tento účel ideální materiál, protože je tvrdý a odolný, zatímco smrkové dřevo je sice levnější, ale křehčí a náročnější na údržbu (často z něj také vypadávají suky).

Jako levný materiál, který navíc nevrže, se používá také beton, obložený dřevem. Nášlapné stupnice jsou buď otevřené, nebo zavřené. Otevřené schodiště působí sice lehce a vzdušně, ale nemusíte se na něm cítit bezpečně z jednoho jediného důvodu – vidíte skrze schody na zem.

Velmi důležité je osvětlení schodů. Pamatujte nejenom na praktické rozmístění vypínačů, ale také na to, že příliš jasné světlo, dopadající ze špatného úhlu, vytváří ostré a dlouhé stíny, které mohou být příčinou optického klamu a pádu ze schodů! Ideální je proto světlo dopadající z horního odpočívadla a vrhající krátké a měkké stíny. Osvětlení, které se vypíná po chvíli samo, může být nebezpečné, pokud zhasne zrovna ve chvíli, kdy utíkáte se schodů.

Neopomíjejte ani zábradlí. Schody bez něj sice působí elegantním a vzdušným dojmem, ale jestliže mají být bezpečné, tak se bez zábradlí zkrátka neobejdete. Pokud jej dobře vyberete, může nejen chránit, ale zároveň i olemovat schodiště a podtrhnout jeho vzhled. Mezi nejčastěji volené materiály patří dřevo a kov, přičemž kovové zábradlí je několikanásobně dražší. Dost si připlatíte také za dřevěné zábradlí na točité schodiště, které se musí ohýbat pomocí speciální technologie.

Dalším faktorem pro výběr schodiště je velikost prostoru a výška stropů. Optimální jsou rovné schody, které umožňují bezproblémové stěhování velkého nábytku, ale pamatujte na to, že při třímetrové výšce podlaží je potřeba alespoň 15 stupňů sklonu. Příliš strmé schodiště není bezpečné. Do interiérů, ve kterých není prostoru nazbyt, jsou ideální takzvané mlynářské schody. Jejich stupně mají vždy jednu polovinu střídavě vykrojenou, takže mohou být velmi strmé a dají se umístit i do extrémně malých prostor, kam by se jinak hodil už jen žebřík.

Šikovný kutil zvládne mlynářské schody udělat sám, není ale problém nechat si je vyrobit na zakázku v truhlářství a nabízejí je i některé hypermarkety. Jejich šířka by měla být minimálně 60 cm a vzdálenost mezi jednotlivými stupni by se měla pohybovat v rozmezí 15 a 20 cm tak, aby chůze po schodech byla pohodlná a bezpečná i pro starší lidi a malé děti.

Mlynářské schody se výborně hodí například k propojení s podkrovím nebo sklepem na chalupách nebo v malých domcích. Do míst, kam se nevejdou ani mlynářské schody, například pro spojení podkroví s půdou, můžete nainstalovat ryze účelové skládací schody z hliníkových profilů. Ty sice nejsou zrovna nejpohodlnější, pro občasné použití se ale hodí celkem dobře. Jejich schodnice mají protiskluzovou úpravu.