Časopis TEST otestoval 50 modelů volně stojících a vestavných myček nádobí.  Zastoupeny jsou významné značky všech cenových kategorií.

Mezi nejlepší modely se dostaly jak dražší, tak i levné přístroje. Dvě myčky získaly nejhorší „nedostatečné“ hodnocení.

Správným výběrem myčky lze ušetřit nejen náklady na pořízení (některé dobré myčky stojí okolo deseti tisíc korun), ale také náklady na provoz. Rozdíl mezi spotřebou vody je až 8 litrů u srovnatelných programů. Úspory zejména elektrické energie lze docílit také použitím úsporného programu. Některé myčky ovšem při použití tohoto programu spotřebují více vody než při normálním programu, a to až o čtyři litry více na jeden mycí cyklus.

V testu byly zastoupeny všechny klíčové značky na trhu; u některých je kvalita kolísavá, a to bez ohledu na cenu. Týká se to zejména značek Bosch/Siemens a Whirlpool. Mezi testovanými jsou i modely méně známých značek, které nabízejí především kuchyňská studia. „Velmi nás překvapilo, že mezi nejhoršími myčkami byla vedle jedné nejlevnější také jedna z nejdražších myček v testu,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. „Obě myčky myjí velmi špatně a přitom je mezi nimi více než čtyřnásobný cenový rozdíl,“ dodává Beneš. To dokazuje, že cena je nastavená spíše podle značky a drahá značka nemusí vždy znamenat dobrou kvalitu.

Poprvé byly v testu zastoupeny myčky značek Baumatic a Goddess. Baumatic je italská, poměrně drahá značka, která se profiluje právě v oblasti kuchyňských studií. Goddess je značka levných spotřebičů, které na trh dodává firma HP Tronic Zlín. Obě tyto myčky získaly pouze „dostatečné“ hodnocení, i přesto že myčka Baumatic stojí dvakrát tolik než myčka Goddess.

Hlavní nedostatky testovaných modelů spočívaly v konstrukci horního a především dolního koše myčky (nádobí se vzájemně dotýkalo, což znemožňovalo jeho řádné umytí), nebo v konstrukci ostřikovacích ramen. Kromě zmíněných rozdílů ve spotřebě vody a elektrické energie byly zaznamenány i velké rozdíly v hlučnosti jednotlivých modelů. Ty však souvisí především s cenou, levnější modely bývají hlučnější než ty dražší.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST