Přemýšlíte, že se přestěhujete, ale stále přemýšlíte kam? Pokud byste nejraději do většího města, ale Praha nebo Brno Vám nevyhovují. Co takhle Plzeň? Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice s bohatou historií. Město bylo založeno již v roce 1295 českým králem Václavem II a o památky ani kulturní vyžití zde není nouze.

Vysoká zaměstnanost

Výhodná geografická poloha mezi Prahou a zemskými hranicemi umožnila městu rychlý ekonomický rozvoj, a i proto město zaujímá výrazné dominantní postavení jako silné průmyslové, obchodní, kulturní a správní centrum. Plzeňský kraj je čtvrtým krajem s nejvyšší zaměstnaností. Průměrný měsíční plat se zde v 1.a v 2. čtvrtletí letošního roku činil krásných 22 375 Kč.

Infrastruktura

Za prací i zábavou v Plzni můžete dojíždět MHD, k dispozici jsou Vám trolejbusy i tramvaje.

Další nespornou výhodou Plzně je dálnice D5, která je spojnicí mezi Prahou a Německem. Na nákupy do sousedního Německa tak odkud dojedete za necelou hodinu. Koho nákupy a cestování do zahraničí moc nezajímají, možná ocení nespočet kvalitních cyklostezek, které jsou rozesety po celém kraji.

Krásné památky

V Plzni si přijdou na své milovníci historických památek. Mezi cenné stavební památky patří zejména gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnice, františkánský klášter nebo židovská synagoga. V období industrializace v 19. století byly v Plzni založeny známé průmyslové giganty – strojírenský komplex Škoda a především světoznámý pivovar Plzeňský Prazdroj. Založením Západočeské univerzity a biskupství získala Plzeň další kulturní a duchovní rozměr.

Všestranná kultura

Plzeň je univerzitním městem kromě Západočeské univerzity se zde nachází také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Nejen díky tomu zde o mládež není nouzi. I proto se ve městě konají pravidelné kulturní akce, které nabízí milovníkům umění i dobré zábavy po celý rok mnoho příležitostí k nevšedním zážitkům při návštěvách divadel, galerií či nejrůznějších akcí. I díky tomu se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury 2015.

Tradice pivovarnictví

Do bohaté kultury nepochybně patří i pivovarnictví. To má v Plzni tradici již od roku 1295, kdy král Václav II. udělil 260 plzeňským měšťanským domům várečné právo. Od roku 1842 se v Plzni vaří jedinečné pivo Pilsner Urquell. Kromě Plzeňského Prazdroje a neméně oblíbeného Gambrinusu se v Plzni a blízkém okolí nachází hned čtyři minipivovary, jejichž velkou výhodou je kromě originálního piva i krásné venkovní prostředí. Kdo má rád pivo, jistě se mu v tomto městě bude líbit.

Pokud si ale hned nechcete kupovat nemovitost, zkuste nejprve pronájmy bytů v Plzni. Zkusíte-li ve městě žít alespoň jeden rok, nejlépe poznáte, zda se Vám ve městě líbí a zda zde chcete strávit zbytek života. Třeba po této době i Vy přidáte ke 170 tisícům obyvatel tohoto města.