Tepelná čerpadla vzduch / vzduch jsou nejpoužívanějším typem tepelných čerpadel v řadě evropských zemí, ať už jde o státy ve Skandinávii či země na pobřeží Středozemního moře. Tento zdroj tepla za svoji současnou pozici vděčí hned několika faktorům, přičemž ne všechny mluví ve prospěch používání v podmínkách České republiky.

Prvním důvodem, proč jsou tepelná čerpadla vzduch/vzduch tak rozšířená je státní podpora, ať už v podobě dotace na kupní cenu či snížené sazby elektrické energie. Tepelná čerpadla patří k energeticky nejnáročnějším typům čerpadel a bez úlev z ceny elektrické energie jejich konkurenceschopnost s ostatními typy čerpadel výrazně zaostává.

Dále, tepelná čerpadla vzduch/vzduch mají nejnižší pořizovací cenu. Celkové náklady na teplo a očekávaná životnost sice nejsou u jednotek vzduch/vzduch nejlepší, řada spotřebitelů se však skutečně řídí pouze rozdíly v nákupní ceně.

Nutno také podotknout, že tepelná čerpadla vzduch/vzduch nezřídka bývají doplněna jiným zdrojem tepla. Zejména v povětrnostních podmínkách severní Evropy klesá během zimy výkon tepelných čerpadel na úroveň, kdy je nutné je doplnit např. elektrokotlem, plynem, kotlem na tuhá paliva.

Posledním z hlavních důvodů rozšíření tepelných čerpadel vzduch/vzduch je schopnost fungovat jako klimatizace. Toto ocení zejména národy v jižní části Evropy, jako jsou např. Španělsko, Itálie, Řecko.

Rozšířenost jednotlivých typů tepelných čerpadel (data za rok 2017)

Co vzít při koupi čerpadla v potaz?

Řídit se při výběru tepelného čerpadla statistikami o jejich využívání by byla chyba. Každé typ tepelného čerpadla má svá specifika a zákazníky napříč Evropou motivovaly ke koupi různé důvody. Aby vám tepelné čerpadlo dělalo dlouhodobě radost, je potřeba vybrat takové, které:

  • dokáže plně pokrýt vaši spotřebu tepla bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky,
  • je schopno distribuovat efektivně teplo po celé vytápěné nemovitosti,
  • si udržuje nízké provozní náklady i v hlubokých mrazech,
  • pokud je to třeba, dokáže zajistit i ohřev vody.

Zároveň, záměr koupě tepelného čerpadla konzultujte s prodejcem, který má ve své nabídce více typů čerpadel. Je vhodné zmínit, že tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou snadno dostupná, najdete je v regálech hobby-marketů či prodejců stavebnin. Pokud prodejce nenabízí více typů čerpadel, nedá vám pravděpodobně objektivně výhodné doporučení.