Zná to jistě každý zahrádkář. Jeho milované rostlinky jsou obalené vrstvou malých hmyzáků – mšicí. Mšice jsou polokřídlý hmyz. Na celém světě jich je popsáno asi tři tisíce druhů. Dokážu si představit, jak nadšeného zahrádkáře momentálně polil studený pod.  V České republice se však vyskytuje asi pouze 20 až 25 procent z celosvětově popsaných druhů. Mšice má obvykle velikost  1 – 3 mm a charakteristickým znakem jsou její tykadla, která mohou být velikosti až půlky jejího těla. Zbarvení mšic je velmi různorodé. Mohou být hnědé, zelené, červené a bílé.

Jak škodí

Hlavní způsob, kterým mšice škodí je, že přenášejí choroby rostlin. Mšice totiž sají šťávu rostlin. Jestliže tedy mšice sála na nakažené rostlině a poté přešla na jinou, je pravděpodobnost, že ji také nakazí značně vysoká.  Rostlina je po sání mšic navíc značně oslabena a její schopnost odolávat náporu choroby je minimální. Některé druhy mšic vyvolávají vznik hálek. Přenášené virové choroby jsou i mozaika a kadeřavost brambor, svinutka, mozaika a žloutenka řepy, okurek či květáku a řady dalších viróz, a to i na okrasných rostlinách.

Jak se bránit.

Je samozřejmě možné použít celou řadu chemických přípravků. Je to však zbytečné. Většina komerčně vyráběných přípravků není selektivní. To znamená, že kromě mšic zahubí i celou řadu jiných a prospěšných organismů.  Mšicím se můžeme bránit dodržováním několika jednoduchých rad:

  • Nejdůležitější rada je asi, že napadené rostliny musí být ihned odstraněny
  • Pravidelně vytrhávat plevel

Pokud již však nejsme schopni invazi mšic zabránit, můžeme se pustit do biologického boje. Můžeme si na pomoc zavolat berušku, zlatoočko či škvora. Všichni tři si na mšicích velmi rádi pochutnají.  Stačí k tomu málo zakoupit si ve specializované prodejně domečky, které slouží jako úkryt pro tento hmyz. Takový domeček stačí poté zavěsit na strom a o vše ostatní se postará příroda sama.

J. H.