Rolety na oknech nejsou jen designovým doplňkem novostaveb, ale dokáží i zpříjemnit teplotu v místnosti a ušetřit nějakou tu korunu.

Screenové rolety jsou umístěné na vnější straně okna a jsou z materiálů, které nezakrývají výhled ven.

Je to speciální tkanina za oknem, která šetří výkon klimatizace i topení a tím i vaši peněženku.

 

Vyjádření odborníka na stínící techniku

V horkých letních měsících je mnohdy náročné udržet v interiéru přijatelnou teplotní pohodu, nehledě na skutečnost, že chlazení vzduchu, například pomocí klimatizace, je až 3x dražší než jeho ohřátí. Z ekonomického a ekologického hlediska je tedy nejrozumnější zvolit taková opatření, aby bylo v co největší míře přehřátí interiéru zabráněno. K teplotnímu komfortu významně přispívají předokenní screenové rolety Minirol. Hlavním stavebním prvkem screenů je speciální látka utkaná ze skelných vláken nebo polyesteru potažených různě silnou vrstvou PVC. Díky jejím unikátním vlastnostem dokáží screeny zpracovat sluneční energii tak, že část paprsků je odražena do exteriéru, část je absorbována a vzniklé teplo je následně vyzářeno, a část paprsků screenem projde skrz a dopadá na okno. Screenové rolety odstíní až 95 % přebytečné sluneční energie, ale zároveň zajistí v interiéru dostatek světla pro vykonávání řady běžných denních činností. V horkých letních dnech je možné díky správně zvolenému a používanému stínění snížit teplotu v interiéru o 3 – 7 °C a výrazně tím omezit náklady spojené s klimatizováním místnosti,“ říká pan Lukáš Mičo z firmy Sun System, která už se stínící technice věnuje přes 20 let.

V létě drží teplo venku, v zimě uvnitř

Screenová roleta chrání budou zvenku a nepropouští dovnitř sluneční záření. To oceníte především v létě, kdy se skrze velká okna stává z obýváku skleník.

Tato speciální roleta totiž zabrání paprskům padnout přímo na sklo, kde by se jinak přeměnily na infračervené záření, které místnost zahřívá.

Slunce tedy odrazí už venku a nepropustí dovnitř teplo. Díky tomu právě dokáže snížit teplotu uvnitř až o 7°C. Vaše klimatizace si tak bude moci značně odpočinout a ušetříte za její provoz.

V zimě roleta vzdoruje opačně. Drží totiž teplo uvnitř. Vytvoří izolaci za oknem a nepropouští teplo, které by jinak sklem snadno unikalo, ven. Dokáže snížit tepelný únik až o 15 %. Během krátkých dnů můžete nechat dopadat slunce dovnitř. Jakmile zajde za obzor, stažená roleta udrží uvnitř příjemnou teplotu. V zimě tedy vzniká nová úspora – za topení.

Screenová roleta UNIVERSAL se dá instalovat téměř kamkoliv a vždy vypadá úžasně. Zdroj: Sun System

Zůstane vám výhled i soukromí

Tkaniny, ze kterých jsou screenové rolety vyrobené, sice takto izolují, ale nepředstavujte si je jako nějaké temné husté rolety, které stáhnete a v místnosti je rázem noc. Jsou ze směsi skelného vlákna, PVC a polyesteru a jde vlastně o látku podobnou síťovině, která propouští denní světlo. Nebudete připraveni ani o výhled ven. Stále se můžete z obývacího pokoje kochat pohledem na zahradu. Z venku už ale dovnitř vidět nebude, a tak vám zaručí příjemné soukromí.

Vysoce stabilní moderní screenová roleta VENTOSOL. Zdroj: Sun System

Pořizovací cena screenových rolet se může zdát na první pohled vyšší, než žaluzie nebo jen závěsy. Investujete ale do dlouhodobého komfortu a díky úsporám se vám vrátí. Pokud tedy přihlédneme k tomu, že roleta ušetří za výdaje za klimatizaci i topení, jsou tyto ceny velmi adekvátní.

Cena jedné rolety začíná na 7 – 9 tisících a mění se podle provedení, velikosti nebo látky.

Nejvíce screenové rolety oceníte na velkých francouzských oknech, která poskytují krásný výhled a spoustu světla, ale přichází s nimi i velké výkyvy teplot v místnostech.

Rolety můžete instalovat i do menších oken. Pokud tedy uvažujete, jaké zvolit rolety ke svému domu a komfort a úspory jsou pro vás prioritou číslo jedna a design hned prioritou číslo dva, tak screenové rolety budou správnou volbou.