Na pestrém trhu současnosti můžeme vybírat z velice široké nabídky rolet. Vnější i vnitřní poskytnou nejen dokonalou ochranu před slunečními paprsky. Některé i uspoří energii.

Jako ochrana proti slunci vám poslouží i závěs nebo klasická žaluzie. S nimi si jednoduše nastavíte světelnou intenzitu, která vám vyhovuje, a vše je vyřešeno. I když se dnes vyrábějí v řadě odstínů, mohou žaluzie v oknech působit poněkud rušivě. Navíc nemají v podstatě jinou funkci než ochranu před slunečními paprsky a zvědavými pohledy sousedů. Mnohem více zastanou rolety, které lze zakoupit v řadě variant – jako vnitřní, anebo venkovní. V jejich případě je účel ryze praktický, u vnitřních rolet se přidá ještě moment dekorativní.

Venkovní rolety šetří energii!

Venkovní rolety jsou ideální pro novostavby, problém však není ani s jejich dodatečnou montáží. Oceníte je především v zimě jako výborný izolační prvek. Pokud jsou totiž zatažené, dokáží uspořit až 40 % nákladů na energii! Jsou také dobrým zvukovým izolantem. Poskytují ochranu před hlukem, ale také před nevítanými návštěvami zlodějů. Do novostaveb se většinou montují předokenní rolety podomítkové, vyrábějí se však i verze pro dodatečnou montáž a lze využít i rolety nadokenní.

Skutečně rozmanitý výběr

Výběr venkovních rolet je velmi široký, a to nejen co se týče barev, ale i materiálů: plast, dřevo či hliník patří k těm nejběžnějším. Výjimkou nejsou ani poplastovaná skleněná vlákna. Vnější roleta musí být vždy odolná vůči povětrnostním vlivům a jejím úkolem je také odrážet a pohlcovat sluneční záření. Kromě použitého materiálu se liší i podle způsobů ovládání – volit můžete z verzí manuálních a komfortnějších elektrických, pro které však musíte sáhnout hlouběji do peněženky.

Rolety je možné napojit i na dálkové ovládání, a to jednotlivě, nebo po celých skupinkách. Na přání je možné vytvořit i ovládání plně automatické – v tom případě jsou rolety opatřeny senzory, které reagují na venkovní teploty…

Něco pro interiér…

Další možností, jak vybavit okna a nahradit žaluzie či závěsy, jsou vnitřní rolety. Látková »natáčecí« roleta s manuálním ovládáním je dnes již klasikou. Méně obvyklé jsou stále tzv. římské rolety, v nichž jsou z rubu v pravidelných intervalech rozmístěny dřevěné tyčky. Pokud roletu vytáhneme, vytvářejí pro ni specifické vodorovné sklady.

Výhody římské rolety

Na rozdíl od klasických rolet je u těch římských velká výhoda: Smějí se prát, a proto vypadají na všech oknech stále dobře a svěže. Neměly by však pokrývat větší plochy, jsou pak příliš těžké a špatně se ovládají. Kromě klasických látek se v současnosti hledají nové materiály, které by zvýšily dekorační účel rolety. Ta by rozhodně neměla být pouze nezbytným bytovým doplňkem. Výrobci se zamýšlejí i nad novými způsoby ovládání.

Posuvné panely místo rolet

Pokud si přejete zastínit velké plochy, tak jsou tu pro vás posuvné panelové stěny. Pruhy látky jsou pomocí suchého zipu připevněny na pohyblivé hliníkové profily. Pruhy pak lze je shrnout buď na stranu, nebo rozhrnout od středu jako oponu. Panely jsou vhodné i pro rozdělení velké místnosti a ovládají se buď manuálně pomocí šňůrky, anebo řízeně elektricky.

Vymoženosti neminuly ani rolety!

I v roletách existuje spousta vymožeností. Některé systémy jsou vybaveny komplexním promyšleným systémem: zabudovanou »klávesnicí« a dálkovým ovládáním. Můžete si tak předvolit několik programů a pak pomocí pouhého stisku jednoho tlačítka spouštět či vytahovat jednu či více rolet dle libosti. Aby byla spokojenost absolutní, můžete volit i z nejrůznějších druhů látek – od lehkých poloprůhledných až po ty, které místnost dokonale zatemní. Vybírat lze i látky s nejrůznějšími exotickými vzory.