Otázka rolety kontra závěsy je skloňována ve všech možných pádech. K danému tématu už jsme si mohli přečíst nejeden článek, proto se dnes pokusíme zaměřit na tuto oblast poněkud z konkrétnějšího úhlu… A to z ekologického.

Kdo si oblíbil ,,zelený životní styl“, většinou se snaží sladit s touto filozofií i své bydlení. Neznamená to, že zrovna musíme bydlet v chýši postavené ze slámy, ale pokud si můžeme vybrat mezi některými prvky interiéru, proč tak neučinit.

Tradiční otázkou, jak již bylo nastíněno v úvodu článku, je právě rozhodování o tom, jaký způsob stínění oken zvolit. Naše babičky by pravděpodobně měly volbu jasnou – závěsy, a čím bohatší a těžší tím lépe. Kritériem volby je tady především vzhled daného stínícího prvku.

Mladší generace naopak pořizuje raději rolety. Mimo toho, že dodávají domácnosti modernější vzhled, jsou funkčnější a umožňují lepší krytí než třeba právě závěsy. Navíc cena už je dnes poměrně na sympatické rovině.

Ale co z hlediska ekologie? Podívejme se nejprve na závěsy, jako mínus bychom si u nich určitě měli poznamenat materiál, většina z nich je dnes bohužel vyráběna ze syntetického materiálu a výroba životní prostředí obvykle právě nešetří.

Další mínus závěsů pocítíme potom na vlastní kůži, či spíše nos, protože hlavní nevýhodou závěsů je, že slouží jako lapače prachu. Pokud tomu chceme předejít, musíme je často prát, což je bohužel při použití běžných pracích prášků naprosto neekologické.

U rolet bývá, co se materiálu týče, situace lepší a mohli bychom nalézt i takové, které jsou vyrobeny z ekologicky prospěšných zdrojů. Hlavní výhodou pro naše zdraví je pak právě snadná údržba, nejenže rolety prach tolik nelapají, ale na jejich údržbu navíc postačí trochu octu a máme hotovo.