Mít vlastní studnu přestavuje řadu výhod. Jak z ní však dostat vodu na povrch? Dnešní článek je určen všem, kteří si nově nechali vyvrtat studnu, koupili dům se studnou, nebo prostě jen chtějí koupit nové čerpadlo. Abyste mohli vodu ze studny náležitě využívat, je čerpadlo nutností. Rumpál, na kterém je přivázáno vědro, může sice působit velmi malebně, ale je to velmi nepraktické. Vybrat vhodné čerpadlo však není zcela snadné. Proto čtěte dnešní článek, ve kterém vám s výběrem vhodného čerpadla pomůžeme.

Jaké čerpadlo vybrat záleží na několika okolnostech. Důležitým faktorem je například způsob provedení studny. Je studna kopaná, či vrtaná, vydatnost zdroje, hloubka čerpání vody a samozřejmě i předpokládaná spotřeba vody. Na trhu se setkáte s čerpadly, které vyžadují 220 nebo 380 voltů. Případně můžete volit i čerpadla se spalovacím motorem. To však rozhodně není vhodné pro každodenní provoz.

Ponorné či povrchové čerpadlo

Výše zmíněné otázky je potřeba dobře promyslet a brát je při výběru čerpadla v úvahu. Rovněž si budete muset vybrat mezi ponorným či povrchovým čerpadlem. Povrchová čerpadla se hodí pro studny kopané s hloubkou maximálně 8 metrů. U studen hlubších a vrtaných budete muset instalovat čerpadlo ponorné. Nezapomeňte však, že pokud budete pořizovat ponorné čerpadlo, musíte změřit průměr vrtu. Mohlo by se vám totiž stát, že koupíte čerpadlo, které se do vaší studny nevleze. Čerpadlo musí mít i dostatek prostoru kolem sebe pro bezchybnou činnost. Musí jít také snadno vytáhnout v případě údržby. Povrchové čerpadlo zase musí být umístěno tak, aby k němu byl snadný přístup

V neposlední řadě je potřeba zvážit i čistotu vaší vody. Respektive, jestli v ní jsou nějaké větší usazeniny, které by byly nasáty do čerpadla a mohlo by tak dojít k jeho poškození. V takovém případě budete muset koupit čerpadlo s ochranným košem.

 

J. H.