Sledování pohybu stínu na slunečních hodinách je velmi stará technika měření času. Vlastní hodiny můžete mít i na své zahradě. Ale pozor na to, aby nakonec nesloužily jen jako dekorace.

Svislé i vodorovné

Nejatraktivnějšími vodorovnými hodinami jsou ty, kde stojící člověk na určitém místě slouží jako stínový ukazatel. Nejznámějšími jsou ale pochopitelně sluneční hodiny svislé (na desce, malované přímo na zeď). Méně známé jsou pak polární (orientovány severojižně) a rovníkové (číselník rovnoběžný s rovníkem).

Mohu je koupit v obchodě?

Některé typy slunečních hodin lze koupit v obchodě. Bývají uzpůsobeny naší zeměpisné šířce a mnohdy je osazení hodin na určené místo v ceně. Pokud je ale kupujete v cizině, nezapomeňte se zeptat, zda jsou vhodné pro vaši lokalitu. Jestliže tak neučiníte a koupíte hodiny vytvořené pro jinou zeměpisnou šířku, dovezete si domů pouze zajímavou dekoraci. Změřit čas pomocí nich nedokážete.

U nástěnných slunečních hodin si dejte pozor, na jakou stěnu mají přijít. Jen nepatrná odchylka azimutu může natropit pěknou neplechu. Vodorovné i polární prstencové hodiny, které zakoupíte hotové, stačí usadit na vodorovnou plochu a zorientovat severojižním směrem. Na rozdíl od svislých modelů lze chybu v zeměpisných šířkách upravit sklonem hodin.

Na vzhledu záleží!

Sluneční hodiny plní přirozeně také funkci estetickou. Nechte si ukázat různé motivy, číselníky, tvary a vybírejte podle svých představ.

Rozličné číselníky

Podoba číselníku je daná hlavně tím, jak je čas znázorněn. Od toho se odvíjí také přesnost, s jakou dokážete čas stanovit. Pokud jsou na číselníku pouze číslice, přesný čas určit nedokážete. Lepší už to bude s čarami (značkami) pro celé hodiny. Čím však kratší úseky (až po desetiminutových intervalech) jsou znázorněny, tím je možnost určení času přesnější.

Na číselnících však mohou být znázorněné také rovnodennosti a slunovraty či znamení zvěrokruhu. Ukazatel však musí být vybaven kuličkou (nodus), která v kalendáriu tyto proměnné určuje.

Pozor na nepříjemná překvapení

Při plánování místa pro sluneční hodiny si dejte dobrý pozor na to, jaké objekty máte v okolí. Stíny kolem by mohly užívání hodin omezit. Nezapomeňte na to, že slunce během roku mění svou polohu, a také na to, že okolní stromy porostou. Neméně skeptičtí buďte při posuzování střech, říms či elektrického vedení, aby vás třeba za půl roku nepřekvapily svým stínem.

Nyní nejen pro bohaté!

Dříve byly takové hodiny pouze na významných místech (kostely, sídla panovníků) a většinou si je pořizovali výhradně bohatí a učení lidé. Dnes si je třeba jen pro potěchu může dovolit každý. Pokud ale nekoupíte sluneční hodiny již hotové, měli byste se spolehnout spíše na odborníky. Návrh hodin totiž předpokládá znalost problému.

Sandra Špačková