Denně nám sprcha poskytuje příjemnou i potřebnou službu. Rozmyslet si předem, jak bude vypadat a jaký komfort nabídne, není od věci. Také u spodní části a odtoku máme více možností.

Sprcha se v mnohých případech stává centrem celé koupelny jak v praktickém, tak estetickém ohledu. Na nejzákladnější úrovni máte na výběr ze dvou možností – buď sprchu vybavit vaničkou, nebo odtokem v dlažbě.

Odtokový žlab jako pro luxusní koupelny

Ne příliš rozšířenou možností jsou odtokové žlaby. Oproti klasickému odtoku mají žlaby výhodu v instalaci – spádování, je totiž mnohem jednodušší (není třeba ze všech čtyř stran). Žlábek je přikryt děrovaným roštem, který může mít mnoho podob a dotvářet estetický dojem celé koupelny. Ozdobným prvkem se stávají různě tvarované dírky, kterými voda odtéká.

Sprcha koupelnou, koupelna sprchou

Sprcha se tak stává přímo součástí místnosti – není vymezena kabinou, pouze závěsem nebo skleněnou deskou. V mnohých případech dokonce jakákoli zábrana chybí – koupelna rovná se sprcha. Opticky tak sprcha koupelnu zvětšuje, protože podlaha sprchy zůstává volná.

Klasické vaničky různých tvarů

Sprchová vanička naopak samotnou sprchu výrazně od ostatního vybavení koupelny oddělí. K dostání jsou různé tvary, hloubky i velikosti. Dokonce ani bílá barva už není tou jedinou, kterou můžete zvolit. Kromě obvyklých čtvercových vaniček jsou k dispozici také obdélníkové, pětistranné, čtvrtkruhové či půlkruhové.

Náhrada vany

Ne každý má tak velkou koupelnu, aby si mohl dovolit vybavit ji vanou nebo dokonce její kombinací se sprchovým koutem. V tomto případě lze ale sprchu tak trochu vaně přiblížit. Výrobci přišli s nabídkou takzvaných minován, ty mohou být až 28 cm hluboké, sedací vaničky dokonce i 42 cm vysoké.

Od akrylátu po mramor

Akrylátové vaničky. Výhodou je nepřeberné množství rozměrů a tvarů pro výběr. Na druhou stranu jsou ale pružné a důležité je jejich dobré ukotvení, nejlépe tedy podezdění. Ocelové smaltované vaničky. Vaničky se vyrábí ve dvou provedeních, závislých na síle plechu: 2,3 mm a 3,5 mm. Čím silnější, tím větší životnost a pevnost. Výhodou je možnost smaltovaný povrch opravit.Vaničky z umělého kamene. Lehce nadstandardním materiálem je umělý kámen, který je většinou směsí mletého pískovce a mramoru, spojenou pryskyřicí. Povrch bývá pokryt speciální glazurou. Pevnost a stabilitu vaniček ale vyvažuje pouze omezený výběr tvarů a velikostí.

U některých typů výrobci nabízejí také protiskluzovou úpravu či vrstvu působící proti usazování vodního kamene a špíny (kapky se shlukují a snadno pak stékají dolů).

Způsoby instalace

Pokud jste vybrali tu správnou vaničku, je nutné se ještě rozhodnout, jakým způsobem ji do prostoru koupelny zabudujete. V podstatě máte tři základní možnosti:

Zapustit. Zvláště, pokud koupelnu stavíte nebo rekonstruujete, můžete využít možnosti zapustit vaničku do podlahy. Okraje vaničky jsou ve stejné výšce jako dlažba. Pokud chcete sprchu na vyvýšeném místě, nebo nemůžete vaničku zapustit tak hluboko, připravte pro ni vhodnou podezdívku.

Položit. Některé typy můžete jednoduše „položit“ na podlahu.

Postavit na nožičky. Zvláště, pokud máte koupelnu již hotovou, můžete vaničku postavit na nožičky. Volný prostor mezi podlahou a hranou vaničky, který po usazení vznikne, můžete buď obložit, nebo přisadit přední panel.

V porovnání se sprchovými žlábky se sprchové vaničky mohou zdát mnohem levnější. Nezapomeňte ale i na zbytek – k vaničkám budete potřebovat i kabinu. U sprchových žlábků mnohdy postačí pouze závěs. Může se tedy stát, že tato varianta bude pak levnější než ta s vaničkou.

Sandra Špačková