Pořízení nového domu s sebou přináší i povinnost neustále o něj pečovat. Jen tak se nám v něm bude dobře bydlet a navíc se průběžnou údržbou vyhneme nepříjemnému překvapení, když najednou ze dne na den něco doslouží. Při stavbě i rekonstrukcích vybírejte kvalitní materiály a výrobky, které maximálně usnadní práci, vyžadují co nejmenší údržbu a mají dlouhou životnost. Sázka na kvalitu se vyplatí při investicích jakékoli výše. Například správný výběr okapového systému vám může v budoucnu ušetřit spoustu času i peněz.

Při výběru okapového systému dávejte přednost především kvalitnímu materiálu a kompletnosti systému. Přesvědčte se, jestli skutečně obsahuje vše co je k jeho zkompletování potřeba – spojky, objímky a jednotlivé mezikusy. Některé okapové systémy dokáže sestavit každý zručný kutil. Jejich montáž je jednoduchá, a na rozdíl od mědi či titanzinku nemusíte jednotlivé díly letovat ani lepit. Celý systém se jednoduše poskládá jako stavebnice. Montáž lze provádět v kterémkoli ročním období (dokonce i při minusových teplotách) a nepotřebujete žádné speciální nářadí. Žlaby se spojují pomocí patentované gumové spojky s tzv. bajonetovým uzávěrem. Díky němu je spoj trvale těsný a navíc můžete okapový systém kdykoli rozebrat a pak znovu složit.

A právě možnost rychlé a snadné demontáže uvítají například majitelé chat v horských oblastech. Protože jsou zde žlaby díky velkému množství sněhu daleko více namáhány, často je na zimu sundají a na jaře opět připevní.

Každopádně, pokud chcete, aby okapy dlouho vydržely je třeba zamezit tomu, aby se žlab sesuvem sněhu deformoval. Toho můžete docílit několika způsoby. Okapový žlab lze zapustit více pod úroveň okapové hrany, aby nestál v cestě sjíždějícímu sněhu, nebo použít prvek STAG, který je určen především ke zpevnění koutů a rohu, ale dá se použít také pro zpevnění žlabu a používá se ve stejném počtu jako žlabové háky. A další možností je použití protisněhových zábran z řady Protectline.

Výměna okapového systému (nebo pořízení na nový dům) není levnou záležitostí. Zvláště, pokud jste se předcházejícími investicemi do stavby finančně vyčerpali a počítáte opravdu každou korunku. Stavebník často zvažuje i možnost, zda není lepší a levnější koupit obyčejné pozinkované okapy a natřít je barvou.

V první fázi se může zdát, že tato varianta bude levnější, když si ale spočítáte, že okapy budete muset opakovaně natírat každých 5 let, připočtete cenu barvy a čas který tím strávíte, zjistíte, že je výhodnější pořídit povrchově upravený systém, který bez natírání a další údržby vydrží mnoho let. Při volbě bezúdržbového systému nemusíte na okap příštích 40 let v podstatě ani sáhnout. Jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu ze švédské oceli (o síle 0,6 mm). Některé bývají opatřené již z výroby základní barvou a na povrchu pak ochrannou lakovou vrstvou HB Polyesteru. Ceny různých systémů jsou závislé na složitosti střechy a na tom, kolik pomocných prvků, jako žlabové rohy, kouty, čela, kotlíky apod. na střeše je. Můžete je nyní pořídit od 160 Kč/bm žlabu. Barvu okapů díky 8 odstínům snadno sladíte s barvou střechy i fasády a váš dům získá zcela novou tvář. Svody a žlaby postačí jednou ročně vyčistit od spadaného listí a nečistot a více se o ně nemusíte starat.