Britští vědci jsou známí svými neotřelými inovativními výzkumy. Jedním z jejich posledních nápadů jsou ponožky, které umí díky urinálním mikrobům vyrobit elektřinu.

Vymysleli totiž ponožkovou mikrobiální elektrárnu, která jako zdroj využívá lidskou moč.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o šílený nápad, který nemůže najít uplatnění, ale v praxi se již mnohokrát ukázalo, že opak může být pravdou. A totéž třeba bude platit pro MFC – Microbial Fuel Cell.

Jak to funguje? Ponožkový cirkulační systém obsahuje bakterie, které se živí látkami obsaženými ve vyprodukované tekutině, a jako vedlejší produkt produkují elektřinu. Rozvodný systém je poháněn manuální pumpou, jejíž výkon závisí na lidské chůzi. Celkový objem systému činí 630 mililitrů, což odpovídá zhruba jednomu vyprázdnění. Toto množství umí  vygenerovat dostatek energie například na jedno tísňové zavolání, či odeslání textové zprávy.

foto: University of West England

Vedoucí bristolského týmu vědců na University od West Englnad Ioannis Ieropoulosová naznačila, že revoluční systém nemusí být nutně navázán jen na ponožky. Lze je zabudovat do jakékoli části oděvů.

Dále předpokládá, že uplatnění by mohly její MFC baterie nalézt všude tam, kde se bude izolovaný člověk potýkat s živly a nepřízní počasí. Urinální baterie by tak mohla pomoct například turistům, vojákům a stejně tak dobře i kosmonautům.

Co myslíte, dočkáme se doby, kdy budou tyto ponožky pomáhat?

S. Š.