Tepelná čerpadla jsou stále více oblíbenou technologií pro výrobu energie. Pokud se totiž lidé rozhodnout pro prvotní náročnější investici, pak už si čerpadlo nemohou vynachválit.

Je jednoduché na obsluhu, je tiché a sníží náklady na energie tak, že se investice velmi rychle vrací.

Více o tepelných čerpadlech se dočtete v našem článku.

Finance

Peníze jsou hlavním důvodem, proč lidé investují do tepelného čerpadla jako do zdroje vytápění svého domu. Investice se totiž velmi rychle vrací, a to na ušetřených nákladech za provoz domu. Pokud tak do výše své hypotéky přidáte tepelné čerpadlo, tak se zvýší o nepatrný rozdíl měsíční splátka, ale za měsíc díky tepelnému čerpadlu ušetříte dvakrát tolik za energie.

Cena vytápění dřevem, komfort plynového vytápění

Tepelné čerpadlo je jediná moderní technologie z oblasti vytápění, která nabízí komfort jako plynové vytápění, ale zároveň stojí provoz jako u vytápění dřevěného. Starost o vytápění tepelným čerpadlem je stejná jako u kotle s uhlím nebo dřevem, ale bez toho, abyste se museli starat o zásoby paliva.

Nemusíte se starat o nic, o zásoby uhlí nebo dřeva, o vzniklý popel ani se v zim starat o topení a doplňování paliva. Díky tomu si ušetříte nejen práci, ale také se sníží prašnost v domě, se kterou mají zkušenost majitelé krbových vložek.

Jednoduchá a moderní technologie

Tepelné čerpadlo patří mezi moderní technologie, které jsou velmi jednoduché na ovládání. Navíc se dají doplnit o další technologie jako je řízené větrání, které je s instalací tepelného čerpadla daleko výhodnější.

Stejně tak se může tepelné čerpadlo vzduch/voda využít jako zdroj chladu pro klimatizaci celého domu. Pasivní chlazení nabízí tepelné čerpadlo s vrty. Při takovém využití je potřebný odborný Servis. Chlazení vyžaduje speciální kontrolu od odborníka.

Je ekologicky šetrné?

Tepelné čerpadlo je k životnímu prostředí velmi ohleduplné oproti jiným zdrojům tepla. Díky využívání tepelných čerpadel se výrazně snižují emise skleníkových plynů a dalších škodlivin. Na základě toho jsou tepelná čerpadla výrazně podporována dotacemi od Státního fondu životního prostředí v rámci dotačního programu Zelená úsporám a Kotlíkových dotacích.

Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Tepelná čerpadla se skládají z kompresoru, více kompresorů, a elektronické části. U kvalitních kompresorů výrobci garantují životnost 20 – 25 let. Navíc po skončení jeho životnosti není u tepelného čerpadla problém starý kompresor vyměnit za nový.

Je dobré si uvědomit, že životnost je 20 let, investice se vrací do 7 let, pak je kompresor zaplacený třikrát za dobu fungování čerpadla. Životnost tepelného čerpadla se odvíjí podle klimatických a provozních podmínek a také na kvalitě instalace a servisu tepelného čerpadla.

Je tepelné čerpadlo hlučné?

Hlučnost tepelného čerpadla by se dala přirovnat k ledničce nebo mrazničce. To znamená, že kvalitní a moderní tepelná čerpadla dosahují nízké hlučnosti, to proto, že je velká část tepelného čerpadla umístěná uvnitř objektu, tak aby nedocházelo k rušení obyvatel.