Průměrná roční spotřeba papíru a lepenky v Česku se pohybuje okolo 90 kg na hlavu. Na celkovém objemu domovního odpadu má právě papír asi 25 % podíl, a to není zrovna málo. Třídění papíru by tak mělo být samozřejmostí v každé domácnosti. Při recyklaci papíru se totiž ušetří především příroda, respektive samotné stromy.

Použitím jedné tuny sběrového papíru se ušetří až 17 stromů a uspoří až 50 % energie a 40 % vody. Podstatné je, že se také sníží znečištění vzduchu (o 75 %) a vody (o 35 %). A přitom je to tak snadné. Běžný papír do papírové tašky, rozloženou krabici ke krabici a vyrazte k modrému kontejneru. Ty jsou totiž ke sběru recyklovatelného papíru určeny.

Začněte u sebe

  • Píšete-li na list papíru, použijte vždy obě jeho strany.
  • Kupujte papírové výrobky pouze z recyklovaného papíru (toaletní papír, sešity, knihy atd.).
  • Nekupujte jednorázové papírové výrobky (kapesníčky, tácky, kuchyňské utěrky a ubrousky atd.). Znečištěný papír už není možné recyklovat.
  • Vylepte si na schránku nálepku se slovy „Nevhazovat reklamní letáky“.
  • Pro utření rukou na WC v restauracích a obchodních domech používejte látkový ručník nebo elektrický vysoušeč.
  • Přejděte na elektronický zdroj zpráv a elektronickou poštu. Ne že by počítače snad byly recyklovatelnější, ale průměrně vám vydrží jeden na sedm let. Na rozdíl od jednoho výtisku novin a jednoho dopisového papíru s obálkou.
  • Pokud nemusíte, netiskněte maily ani jiné dokumenty.
  • Třiďte odpad!

Proč a jak třídit?

Jednoduše proto, že se dá velmi snadno papír znovu využít a poslat do oběhu. Ušetří se tak velké množství energie a vody, která je při výrobě papíru potřeba, ale co je nejpodstatnější, také nepopsatelné množství dřeva. Technologie dnešní doby umožňuje výroby široké škály zboží z recyklovaného papíru od toaletních potřeb až po vybavení pro školáky.

Recyklací papíru podpoříte nejen jeho tříděním, ale právě nákupem recyklovaných výrobků. Papír vhazujte do modrých kontejnerů. Krabice rozložte. Kartony nemíchejte s novinami a naopak. Papír upravovaný povrchovými vrstvami, jako krabice od mléka nebo džusu, ani další kombinované materiály do sběrného papíru nepatří.  Ten vhoďte do opodál stojícího kontejneru, nadepsaného „nápojové kartony.“