Máte pocit, že byste měli o ekologii nejen přemýšlet, ale také začít jednat? V tom případě si nenechte ujít Festival Evolution, který se bude konat o víkendu 22. – 24. března na Výstavišti v Praze Holešovicích. Kromě zdravého životního stylu se festival totiž věnuje ekologii, alternativním směrům a osobnímu rozvoji.

Trápí vás, v jakém stavu je naše planeta a máte pocit, že s tím sami stejně nic nenaděláte?  Na Festivalu Evolution budete mít příležitost podívat se, jakými zdánlivě nepatrnými změnami můžete ovlivnit, jak bude vypadat náš svět v budoucnosti. A kde jinde začít, než u sebe, mezi vystavovateli budou firmy nabízející produkty, které vám mohou pomoci při vaší cestě snižování ekologické zátěže a odpadů v běžném životě.

Velkým tématem poslední doby jsou plasty, jejichž spotřebu se snaží snížit, případně úplně omezit, postupně se rozrůstající bezobalové obchody. Jak takové nakupování vypadá, zjistíte přímo na festivalu. Dozvíte se také, jak funguje nakupování potravin ve vratných sklenicích a lahvích. Těšit se můžete i na témata, týkající se kvality potravin.

Čeká nás doba cikorková?

Dalším zajímavým tématem, kterému se Festival Evolution bude věnovat, je budoucnost kávy. Náklady na pěstování kávy se neustále zvyšují vinou inflace, růstu ceny lidské práce a nutným investicím, což vede ke snižování marží. Kvůli klimatickým změnám a nepředvídatelným výkyvům počasí se snižuje výměra půdy, která je pro pěstování kvalitní kávy vhodná. Mladí lidé nemají zájem pokračovat v práci svých rodičů, opouštějí farmy a stěhují se do měst. Zároveň už od roku 2016 klesá cena kávy na světovém trhu, v současnosti činí méně než 1 dolar za libru (zhruba 0,5 kg) kávy, což je tragicky málo. Je za těchto okolností budoucnost pěstování kávy – a pěstitelů kávy – udržitelná? Bude v budoucnosti dost kávy, nebo nás čeká doba cikorková?

V panelové diskuzi na toto téma vystoupí Dario Soto Abril, generální ředitel Fairtrade International, Daniel Kolský, zakladatel pražírny fair trade kávy ve střední a východní Evropě mamacoffee.cz a lektor a spolumajitel pražírny výběrové kávy Candycane coffee Jaroslav Slámečka. Diskuzi bude moderovat známý herec a food blogger Lukáš Hejlík.

Co dalšího nabídne Festival Evolution?

Festival Evolution se letos bude konat již popatnácté. Na výstavišti se během tří dnů představí okolo 450 vystavovatelů z domova i ze zahraničí, a to z tradičních oborů Bio Styl, Zdraví, Eco World, Alternativa a Osobní rozvoj.

„Najdete tu nejnovější produkty zdravé výživy, bio potravin, přírodní kosmetiky i praktické ekologické výrobky do domácnosti. A stranou nezůstanou ani novinky z oblasti výchovy a osobního rozvoje nebo témata, která vám umožní nahlédnout do sfér mimo každodenní realitu,“ říká zakladatel festivalu Ctirad Hemelík a dodává, že kromě vystavovatelské části se návštěvníci mohou těšit i na pestrou programovou nabídku.

Seznam vystavovatelů i ucelenou nabídku programové části rozdělenou po oborech, a to včetně možnosti zakoupení vstupenek v předprodeji za výhodnější cenu, najdete na www.festivalevolution.cz.