Sklokeramická deska již dnes není žádným nadstandardem. Na trhu je dnes desek tolik, že je skutečně z čeho vybírat. Ty nové, pracující na systému indukce, vám šetří čas a energii!

Zatímco dřív jste mohli volit mezi plynem, anebo elektřinou, dnes si můžete pořídit i »inteligentní« varné desky, které se ovládají dotykem či dálkově – a s některými i ušetříte!

U starších elektrických sporáků vždy déle trvalo, než se jednotlivé ploténky rozehřály. Výsledkem byla větší spotřeba elektřiny. To už je ovšem minulostí. V současné době jsou na trhu desky, které prostřednictvím indukční technologie nabízejí rychlý ohřev s větší tepelnou účinnost. A jak to vše funguje? Pod sklokeramickou deskou je zataven elektromagnet, který při vaření vytváří elektromagnetické pole, jež zahřívá nádobu, a ta teplo přenáší na jídlo. Díky tomu je povrch desky jen mírně horký, takže se nemůžete spálit.

Deska navíc rozpozná, jak velkou nádobu jste použili a automaticky vydá jen potřebné množství energie. A výsledek? Spoříte! A to nejen energii, ale i čas – protože indukční deska reaguje okamžitě, zkrátí se i doba vaření. Zatímco na plynovém sporáku přivedete dva litry vody k varu za devět minut a na sklokeramické desce za osm, indukční deska vše zvládne za minut pět.

Kromě indukce je tu ještě jiná možnost – desky, které pracují s halogenem. Pokud je totiž varná deska vybavena halogenovou zónou, také se zkrátí vaření – už několik vteřin po zapnutí nejvyššího stupně ohřevu dosáhne deska plného výkonu. Pracuje totiž se speciálním kruhovým topným tělesem, díky němuž je energie účinná i na okrajích ploténky. Halogenové varné zóny dokáží velmi dobře rozdělit teplo po celém dně hrnce a velmi rychle dokáží reagovat i na snížení teploty.

Pokud si nevyberete ani indukci, ani halogen, vězte, že i klasické sklokeramické desky jsou ale stále lepší a výrobci přicházejí se stále novými funkcemi – u většiny z nich je již obvyklé senzorové ovládání dotykem, dětská pojistka, stejně jako automatické rozpoznání velikosti hrnce. Můžete však počítat i s jinými, nadstandardními funkcemi – například s tou pro rychlejší ohřev.