Také máte výčitky svědomí, když jdete každý druhý den vyhodit odpad do popelnice? Pak tedy možná přemýšlíte, jak množství odpadu ve vaší domácnosti redukovat. Náš dnešní článek vám tedy snad trochu ulehčí život. Minimálně v tom, že nebudete muset tak často chodit se smetím.

Pokud se budeme bavit o prevenci, pak nejlepším řešením je, aby žádný odpad úbec nevznikal. To je základní pravidlo pro úspěšné snížení množství vámi vyprodukovaného odpadu. Samozřejmě nikdy nedocílíte toho, aby vaše domácnost byla zcela bezodpadová, ale můžete se tomuto cíli velmi přiblížit. Myslete proto na odpad již při nákupu. Vždy se před samotným nákupem ujistěte, že zboží opravdu potřebujete. Značnou část vašeho odpadu totiž překvapivě tvoří zbytečné zboží.

 

Chcete-li tedy se smetím chodit méně často, pak se držte následujících rad:

 

-         Kupujte pouze kvalitní zboží, které dlouho vydrží a u kterého máte větší jistotu, že po pár dnech užívání neskončí na skládce.

-         Vařte pouze tolik jídla, kolik sníte. V některých domácnostech tvoří vyhozené potraviny i více než polovinu odpadu.

-         Zboží, které má datum spotřeby nekupujte ve větším množství, než spotřebujete. S tímto bodem souvisí i bod další.

-         Nekupujte zbytečnosti. Samozřejmě každý z nás si občas udělá radost nějakou drobností, ale vždy si pořádně rozmyslete, jestli daný výrobek opravdu potřebujete.

 

Snížením množství produkovaného odpadu, ale budete mít ze sebe také lepší pocit. Vždyť budete pomáhat chránit životní prostředí a budete se chovat odpovědně vůči společnosti. Dalším nepominutelným faktem je, že v některých případech se platí za množství vyprodukovaného odpadu. Ušetříte tak i svoji peněženku. A to už je silná motivace.

J. H.