Umíte správně sedět? Většina lidí se nad touto otázkou ani nezamyslí a automaticky odpoví, že ano. To je ale chyba, protože nejrůznější průzkumy odhadují, že až 80 % dospělých a 50% dětí má problémy s bolestí zad. Nejčastěji je to způsobeno nesprávným způsobem sezením. Je to celkem logické, protože velkou část dne prosedíme. Ať už v práci, autě nebo u televize.

Zdravotní obtíže

Kromě zmíněných bolestí zad, existuje celá řada neduhů, které jsou způsobeny právě nesprávným sezením. Patří mezi ně bolesti v kříži, kloubů dolních končetin, paží a ramen, poruchy krevního oběhu, mravenčení a nervové poruchy končetin.

Nastavení židle

Dosažení správného posedu při práci není možné bez bezchybného nastavení židle. Existují tři základní pravidla, kterými se lze řídit.

Plné využití sedací plochy

Sedací plocha musí být plně zasednuta, čímž je zaručen správný kontakt horní části těla s opěradlem.

Nastavení opěradla

Opěradlo je nutné nastavit tak, aby vyklenutí opěradla podpíralo páteř v bederní oblasti, kde je oblast největšího zakřivení páteře.

Nastavení správné výšky sezení

Výška sedadla je nastavena správně, když je úhel v loketním kloubu asi 90o při předloktí položeném vodorovně na pracovní ploše.

Dynamické sezení

Dynamické sezení se dá přirovnat k sezení na gymnastickém míči. Spočívá v častém měnění poloh při sedu, tak aby nedocházelo k jednostrannému zatížení určitých partií. Takovéto střídání pozic má pozitivní účinky na svalový systém, meziobratlové ploténky, krevní oběh, nervový systém a metabolismus.

Nechcete-li však v práci provádět žádnou větší gymnastiku, postačí střídání aktivního a relaxačního typu sedu, přičemž při aktivním sedu je vykonávána práce a měly by být dodrženy všechny zásady správného sezení. Relaxační sed pak slouží k uvolnění svalů a dalších namáhaných částí těla.

R. K.