Voda dodává zahradě další rozměr a proměňuje klidný kout v kouzelné místo. S rybičkami a rostlinami získáváte nový malý svět.

Nejprve si vyberte vhodné stanoviště – ideální je polostín (tedy ani trvalý stín nebo celodenně sluncem ozářené místo). Dejte pozor i na stromy rostoucí v blízkosti vybraného místa kvůli padajícímu listí nebo jehličí. Plánujete-li do jezírka zasadit rostliny, počítejte s hloubkou větší než 80 cm, aby kořeny byly usazeny v nezámrzné hloubce.

Fólie, nebo nádrže?

Pro malý rybníček do hladiny 4 m2 jsou ideální pevné plastové nádrže. Takové jezírko s hladinou nevyžaduje ani filtrační zařízení, ale zato je nutné vodu pravidelně měnit. Vybrat si můžete z různých tvarů a velikostí. Pro větší jezírko se hodí PE nebo PVC fólie o minimální tloušťce 0,8 mm, ale čím větší a hlubší rybníček, tím i silnější fólie (až 1,5 mm). Můžete svařit i rozměrnější plachty, dejte ale pozor na drobné trhlinky a dírky, kterými by vám voda prosakovala.

Jak spočítáte potřebnou plochu fólie? K šířce rybníčku připočtěte dvojnásobek jeho hloubky a přidejte 60-100 cm pro upevnění na břehu včetně rezervy a máte jeden rozměr. Druhý získáte tím samým postupem, jen místo šířky zvolíte délku. Rozhodněte se, jestli chcete fólii vypodložit netkanou textilií, nebo jiným stlačitelným materiálem (i starým kobercem), aby v zimě led neproděravěl fólii, když ji bude tlačit proti na kost zmrzlé zemi. Geotextilii můžete použít i na vyložení dna, zachytává jemné částečky a postupně se na ní vytvoří přirozené rybniční dno.

Na hloubce záleží

Pokud jste se rozhodli pro fólii, nejdříve si na stole rozměřte jednotlivé hloubkové stupně: do 15 cm hloubky bývá „pobřeží“, jeho svahy by měly být strmé i pozvolnější. Další stupně se pohybují podle potřeb rostlin v rozmezí 20-40 cm hloubky pro vysoké vodní rostliny, jako např. orobinec, a 60-150 cm pro hlubinné rostliny, jako je leknín. Celková průměrná hloubka by měla být alespoň 40 cm. Čím hlubší, tím větší plocha hladiny a tím i rovnoměrnější udržování teploty vody. U nádrží za vás problém hloubky rozlouskl samotný její tvar – teď už jen, abyste se trefili tvarem a hloubkou jámy.

Vyhrňte si rukávy

Vybrali jste místo, vykolíkovali a připravujete se na kopání. Nejdříve do stínu uložte drny, budou se vám hodit při konečných úpravách okolí. Při výkopu se orientujte podle vlastních plánů nebo podle reliéfu plastové nádrže. Kontrolujte si jednotlivé stupně vodováhou, nebudete pak muset složitě dosypávat nebo ubírat zeminu, aby na jedné straně voda nepřetékala a na druhé se zas nevytvářely suché oblasti. Usaďte nádrž nebo dno pokryjte fólií, naposled zkontrolujte pevnost usazení, u fólie její neporušenost a naplňte jezírko vodou do jedné třetiny. Doobsypte zeminou a obložte drny. Počkejte, než se přes noc celý systém usadí, a druhý den můžete vytvářet dno a sázet vodní rostliny.

Sázíme do vody

Pro osázení pobřeží použijte drsnou tkaninu nebo kokosovou rohož, udrží rostliny na místě, částečně je vyživuje a do dvou let se plně rozpadne. V obchodech pro zahradu a kutily si můžete koupit i tzv. sázecí kapsy, které jsou přímo určené pro vysazování rostlin do rybníčků. Nebo si vytvořte vlastní: do proutěných nádob zasaďte do jemné směsi zeminy a písku vodní rostlinu a uložte ji na dno rybníčku. Díky košíku z kořenů nevznikne neprostupná podvodní džungle a proutí má dostatečné průduchy, aby kořeny mohly zachytávat živiny z vody.

Nejen rostliny potřebují filtraci

Jakmile máte zasázeno a upraveno, přichází pravý čas pro připojení filtračního zařízení. Proč? Jistě nechcete, aby se vám do půl roku z rybníčku stala nevábně páchnoucí louže. Filtrační zařízení by mělo mít takový výkon, aby bylo schopno přečerpat a profiltrovat celý obsah rybníčku pětkrát denně. Čerpadlo umístěte zhruba do poloviny hloubky rybníčku na kámen nebo jiný pevný podstavec, aby se nepromíchávala horní vrstva vody se spodní a zároveň aby čerpadlo nenasávalo bahno ze dna. Voda by filtrem měla protékat co nejpomaleji, ideální je kombinace plošně velkého filtru a středně silného čerpadla. Samozřejmostí je jeho nonstop provoz. Filtr čistěte, jen když je to opravdu nutné, zničili byste pracně vytvořenou rovnováhu rybníčku tvořenou mikroorganismy.

Hodné mikroorganismy a zlé řasy?

Každý rybník potřebuje životodárné mikroorganismy. Buď můžete počkat čtyři týdny, až se v rybníčku samy vytvoří, nebo jim můžete pomoci. Dno vysypte lavogranulátem, jehož povrch je pro ně ideálním životním prostředím. Také můžete do rybníku vlít kolem 10 litrů rybniční vody nebo vhodit dvě hrsti rozloženého humusu z kompostu.

 

Sandra Špačková