Zahradní jezírko, které si žije vlastním životem od jara do zimy, dokáže oživit snad každou zahradu. Toto zahradní jezírko může být okrasné nebo koupací.

Je tedy pouze na vás, jestli v něm budete chovat ryby, osázíte jej různými druhy rostlin, či si vytvoříte jezírko, v němž si budou hlavně v létě lebedit vaše děti.

Takové okrasné zahradní jezírko však můžete využít i jinak, a to praktičtěji.

Pokud jej totiž zkombinujete s kořenovou čistírnou odpadních vod, která se řadí k přírodním čistírnám, jež využívají přirozené biochemické procesy, můžete v něm dočišťovat vodu z domovní čistírny odpadních vod.

Kombinace zahradního jezírka a kořenové čistírny je více než ekologická. Takto získanou vodu, kterou v zahradním jezírku dočišťují právě bakterie a vodní rostliny, pak můžete ve výsledku použít jako užitkovou. A to třeba na zalévání zahrádky.

Pokud se ale rozhodnete, že si vystavíte spíš okrasné či koupací zahradní jezírko, ani tehdy se nemusíte obávat, že veškerá péče o toto jezírko zůstane pouze na vás. K dosažení a udržení nezávadné a čisté vody budete potřebovat několik přírodních a technických pomocníků. Ať už se jedná třeba o filtrační systémy, nebo čerpadla.

Alena Klimková