Prázdninové měsíce jsou již ty tam a zahradníci tak již tuší brzký příchod chladných dnů a mrazivých nocí. Zahrada však stále potřebuje naši péči.

Co je potřeba vše udělat v září?

Stále je potřeba nezapomínat na zálivku, ale už můžeme zavlažovat méně. Více zálivky ale bude potřebovat případná nová výstavba. Nepolevovat bychom měli co se týče plení, okopávání, nastýlání a kontrola napadaní škůdci. Na již sklizených záhonech můžete vysít vhodné zelené hnojení.

Nemusíte se vzdávat ani představ na krásný zelený trávník, podle počasí – které by nám letos mělo přát, je možné vysévat trávník až do poloviny září.

Květiny a trvalky

  • Odkvetlé trvalky seřízněte a pozdně kvetoucím druhům odstraňte odkvetlé části.
  • Září je skvělé období pro výsadbu dvouletek a časně kvetoucích trvalých cibulnatých a hlíznatých květin. Pokud plánujete poslední výsadbu na podzim, začněte připravovat záhonky.

Ovoce

  • Září začíná doba sklizně jablek, hrušek a pozdních slív. Je potřeba sesbírat všechno popadané ovoce.
  • Ke konci měsíce se pak můžete vrhnout do sklizně skořápkového ovoce; vlašské ořechy sklepejte tyčemi či větvemi a lískové ořechy očesejte. Sklizené peckoviny a bobulovité keře začněte prosvětlovat.
  • Pokud pěstujeme jahody a panuje suché období, je potřeba je důkladně zalévat, abychom podpořili růst nových květních pupenů.

Zelenina a byliny

  • Září neznamená konec pěstování, některé druhy jako polníček či špenát je možné vysévat. Ve skleníku můžeme jít ještě dále, sadit můžeme hlávkový salát, ředkvičky, salát, kedlubky, radicchio a zelí.
  • Aby dozrála rajčata, je potřeba jednotlivé keříky či stromky zakrýt fólií, ale pozor za teplých dnů je potřebu ji opět odkrýt. Zelená rajčata můžete nechat dozrát za pomocí malého triku. Keřík s nedozrálými rajčaty vytrhněte ze země a zavěste jej za kořeny na stinném a suchém místě. Plody obvykle dozrají lépe, než pokud jej běžně otrháte.
  • Vytrvalé bylinky jako je pažitka vysaďte do květináčů a umístěte na okenní parapet. Díky tomu budete mít čerstvé byliny po celý rok.

Sandra Špačková
foto: freedigithalphoto.net