Dávno pryč jsou doby, kdy si pes vystačil se zbytky od oběda a kočka s miskou mléka. Dnes je ve městech potkáme na vycházkových vodících, popřípadě i ve vycházkových šatech. A co se týče pamlsků, tak ty  už se pro ně začínají vyrábět také v bio kvalitě.

Nový program vznikl pro bio krmiva určená pro zvířata chovaná v zájmovém chovu. Vedle různých pochutin pro psy a kočky se tak budeme moci potenciálně setkat třeba s bio senem určeným pro králíky a morčata, bio zobem pro papoušky a andulky, nebo speciálním bio krmením pro plazy či akvarijní rybičky.

Výrobci krmiv, kteří splňují podmínky pro bio krmiva, si mohou své receptury nechat certifikovat pod ochrannou známkou akreditované kontrolní a certifikační organizace KEZ o.p.s., která je jednou ze společností pověřených státem pro kontrolu a označování bioproduktů.

KEZ o.p.s. jako nezisková organizace zajišťuje odbornou a nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství. Na svých stránkách www.kez.cz vedle přehledu jednotlivých programů, uvádí také soubor předpisů a dílčích doporučení pro zemědělce, zpracovatele i distributory.

Případní zájemci o zapojení do programu mohou o více informací požádat též na emailu kez@kez.cz nebo rovnou vyplnit Žádost o zařazení do programu Certifikace biokrmiv pro zvířata v zájmovém chovu, která je umístěna na výše uvedených stránkách organizace.

Jak se tedy zdá, možná to nebude dlouho trvat a vedle běžných zverimexů, vzniknou i ty s předponou bio, popřípadě bio krmiva rozšíří nabídku stávajících bio prodejen.  Což potěší zvlášť páníčky, kteří vyznávají přísloví, co pán – to pes.

Autor: Žaneta Pixová