Během spánku si tělo musí dostatečně odpočinout a načerpat energii, je třeba mu ale vytvořit příjemné a zdravé prostředí. Spánek bychom neměli podceňovat, vždyť v posteli strávíme celou třetinu života.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují o kvalitě spánku je matrace. Na jejím výběru bychom si měli dát záležet.

Nezáleží jen na tvaru matrace, zajímat by vás měly i materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Samozřejmostí je, že musí  být zdravotně nezávadné a musí mít potřebné certifikáty kvality.

Z matrací se nesmí za žádných okolností uvolňovat zdraví škodlivé látky. Důležité je jádro matrace, ověřit byste si měli, zda neobsahuje samozhášecí látky, které jsou pro zdraví škodlivé. Dále by vás měly zajímat materiály potahových tkanin a případně použitá lepidla.

Než vyměníte stávající matraci za novou, nechte ji po nákupu několik dní vyvětrat.

Pokud jste ekologicky smýšlející, rozhodně by vás mohly zajímat bio matrace – vyrobené z přírodních materiálů. Tyto matrace patří mezi zdravotní matrace a konkrétně matrace BIO Greenfirst z eshopu matrace-webstr.cz nabízí 100% ochranu proti roztočům. Vhodná je tedy zejména pro alergiky.

Vodítkem při nákupu ekologických matrací pro vás může být směrnice vydaná Ministerstvem životního prostředí, kde naleznete veškeré požadavky pro udílení ekoznačky ložním matracím.

Ať se rozhodnete pro matraci ekologickou nebo standardní. Matrace by měla být v kombinaci s roštem dostatečně vzdušná a měla by být schopná rozložit hmotnost. Díky tomu je pak zajištěna ideální anatomická poloha páteře a kostní svalstvo si během spánku může odpočinout.

Pro skutečně kvalitní matraci je třeba zaplatit hluboko do kapsy. Kvalitní matrace pro trvalé spaní totiž nepořídíte levněji než 1500 Kč. Cenové rozpětí běžných kvalitních matrací se pohybuje mezi 2 – 5 tisíci. O moc dráž vás dokonce nepřijdou ani matrace na míru. Naopak výběr matrace nad 8000 Kč ve standardním rozměru je již příliš.

 

foto: freedogitalphotos.net