Co nevidět začnou v Londýně další olympijské hry. Tyto již nyní mají přídomek nejférovější hry v historii. Sportovcům i miliónům návštěvníkům budou podávány potraviny s označením fairtrade. K dispozici bude certifikovaný čaj, káva, čokoláda, cukr, banány, víno a pomeranče. Olympijské hry tak velmi přispějí k lepším podmínkám farmářů a pracovníků v zemědělství rozvojových zemích.

Odhadem bude spotřebováno 10 milionů fairtrade banánů z ostrovů Jižní Ameriky, 7,5 milionů šálků čaje, 14 milionů šálků kávy a 10 milionů fairtrade certifikovaného cukru z Belize.

K farmářům se tak během olympijských her dostane 100 000 liber, které budou rozdělené v rámci rozvojových projektů do sociálních, ekologických a ekonomických projektů. Zemědělské komunity v rozvojových zemích se tak dočkají nových škol, čisté pitné vody a lékařských klinik.

Farmář Moses Renee z asociace farmářů WINFA, která byla založena v roce 1982 na podporu sociální a hospodářské prosperity drobných zemědělců se těší na odbyt svých banánů a dodává: ¨Nejenom, že komunity jako je naše, budou mít finanční prospěch z prodeje svých fairtrade produktů během olympijských her, ale tato činnost také ve velkém upozorní na problémy farmářů v rozvojovém světě¨.

Oštěpařka Goldie Sayersová (29 let) z týmu Velké Británie navštívila vinařství Thandi v Kapském Městě v Jižní Africe, aby viděla, jaký zkutečný dopad má fairtrade pro farmáře.

Thandi je vlastně zemědělským družstvem, jehož součástí je 250 rodin, které vlastní tři farmy. Goldie Sayersová poté řekla: ¨Podporuji fairtrade, protože podporuje spravedlivější podmínky a udržitelnost pro zemědělce a zemědělské pracovníky v rozvojovém světě. Výhodou sportovce je, že často cestuje a tak může získat zkušenosti, které ostatní nemají k dispozici. V jižní Africe jsem viděla rozdíly mezi spravedlivým faitrade systémem a zemědělci, kteří se do programu nezapojili¨.

Rozhodnutí servírovat fairtrade potraviny během olympijských her udělala společnost Vision, která stanovuje standarty udržitelnosti pro catering během olympiády. Během celé akce bude k dispozici 14 milionů tun jídla.

Nadace fairtrade je aliance nevládních a neziskových organizací, které tyto férové potraviny prosadily tvrzením, že podporují zdraví sportovců a návštěvníků a přispívají k sociální a ekonomické udržitelnosti a k lepšímu životu lidí v rozvojových zemích. A to je přece olympijská myšlenka.

Harriet Lamb, výkonný ředitel Nadace fairtrade, řekl: ¨Faitrade je především o vytvoření rovných podmínek pro drobné zemědělce a pracovníky v rámci světového obchodu. Olympijské hry v Londýně jsou tedy ideální příležitostí, jak pomoci zemědělcům k udržitelné budoucnosti¨.

Londýn také v roce 2008 získal ocenění Fairtrade City. To znamená, že produkty fairtrade jsou v Londýně snadno k dostání, jsou k dispozici v celkem tisíci prodejen a v přibližně šesti stovkách stravovacích zařízení. Tyto výrobky si také můžete zakoupit ve slavných londýnských institucích jako je knihovna a muzeum.

Zdroj: http://www.clickgreen.org.uk/news/international-news/123574-fair-play-for-fairtrade-farmersat-the-london-2012-olympic-games.html

Přeložil: J. H.